Psihomotorički razvoj djeteta prvih 12 mjeseci
Prvih dvanaest mjeseci djetetova života karakterizira intenzivan rast i razvoj. Razvoj djeteta slijedi određenu pravilnost u kronološkom pogledu, ali su razlike prisutne, i to više u drugoj polovici prve godine.
Većina djece podiže glavicu s tri mjeseca, ali nije veliko zaostajanje ni ako dijete podiže glavicu s četiri mjeseca. Neka djeca samostalno sjede sa šest mjeseci, hodaju s deset mjeseci bez pridržavanja, a nisu ni puzala. Dok neka djeca pužu sve do trinaest mjeseci iz opreza ili straha od pada. Bez obzira na ovakve razlike u postizanju ključnih položaja, i jedni i drugi se razvijaju u okvirima normalnog razvoja. Nikada ne treba uspoređivati djecu. Važan je stalan napredak u cjelokupnom razvoju djeteta. Poznavanje tijeka normalnog razvoja u djeteta omogućava pravovremeno uočavanje mogućih odstupanja, kao i pravovremeno traženje i pružanje pomoći, što je bitno za sreću i zdravlje djeteta.
1. MJESEC
- U položaju na trbuhu dijete refleksno okreće glavu u stranu kako bi oslobodilo dišne puteve. Ruke i noge su savijene u laktovima i koljenima. Zdjelica je odignuta od podloge zbog čega se koljena nalaze ispod trbuha.
- U položaju na leđima dijete okreće glavu u stranu, najčešće desnu.
- Šake su zatvorene.
- Krajem prvog mjeseca dijete u potrbušnom položaju odiže na tren glavu od podloge, dok su noge lagano ispružene.
- U dobi od mjesec dana dijete proizvodi grlene glasove, te na trenutak zastaje kada ugleda lice.
Pročitajte što vas još očekuje u 1. mjesecu!
2. MJESEC
- U položaju na trbuhu dijete odiže glavu od podloge uz kratko zadržavanje (oko 10 sekundi), ruke i noge su manje savijene u laktovima i koljenima.
- U položaju na leđima prati igračku žarke boje od jednog do drugog očnog kuta te fiksira i prati pogledom lice koje se kreće.
- Šake su uglavnom zatvorene, ali palac više nije zarobljen u šaci, već se nalazi izvan nje.
- U dobi od dva mjeseca dijete počinje vokalizirati tj. proizvoditi glasove a,u,e.
Pročitajte što vas još očekuje u 2. mjesecu!
3. MJESEC
- U položaju na trbuhu dijete odiže od podloge i djelomično prsni koš,oslanja se na podlaktice, dok su noge u kukovima gotovo ispružene, uz blago savijena koljena .
- U položaju na leđima glavu drži u srednjem položaju, okreće je na jednu i drugu stranu, uzbudi se pri pogledu na igračku žarke boje te pruža ruke u smjeru ponuđene igračke, uz odizanje nogu od podloge.
- Šake se otvaraju.
- U dobi od tri mjeseca javlja se tzv. socijalni smješak te prvi nizovi slogova (rrr-nizovi).
Pročitajte što vas još očekuje u 3. mjesecu!
4. MJESEC
- U položaju na trbuhu dijete odiže glavu i prsni koš, te se čvrsto oslanja na laktove.
- U položaju na leđima prati pogledom predmet ispred sebe i pokušava ga dohvatiti. Drži ruke u srednjoj liniji, gleda ih i igra se s njima.
- Stavlja igračke u usta, što ukazuje na prisutnost koordinacije ruka-usta. Dolazi do kontakta prstiju stopala u srednjoj liniji.
- U dobi od četiri mjeseca dijete počinje gukati (gu, ga), te se glasno smije kada ga se zadirkuje.
Pročitajte što vas još očekuje u 4. mjesecu!
5. MJESEC
- U položaju na trbuhu dijete se oslanja na poluotvorene šake s poluispruženim rukama u laktu. Prisutno je tzv. plivanje, koje karakterizira istovremeno odizanje ruku i nogu od podloge uz balansiranje na trbuščiću i savijanje leđa u luk.
- Dolazi do kontakta stopala u srednjoj liniji cijelim tabanom. Prihvaća predmet u medijalnoj liniji cijelim dlanom te stavlja u usta sve što mu je nadohvat.
- Sjedi uz pridržavanje, pri čemu su leđa okrugla u donjem dijelu, a s punih pet mjeseci održi se na trenutak u sjedećem stavu i bez pridržavanja, uz oslonac na ispružene ruke.
Pročitajte što vas još očekuje u 5. mjesecu!
6. MJESEC
- U položaju na leđima dijete samo odiže glavu od podloge i pruža ruke prema majci te hvata svoja stopala i stavlja ih u usta. Ciljano hvata ponuđenu igračku i prebacuje iz ruke u ruku. Ako mu se pruži druga kocka dok već jednu drži u ruci, ono će je ispustiti i tek tada prihvatiti drugu.
- U položaju na trbuhu oslanja se na potpuno ispružene ruke, dok noge odiže od podloge. Dijete se samo iz položaja na trbuhu okreće u položaj na leđa.
- Sjedi samo nekoliko minuta uz lagani naslon, leđa drži uspravno te se podupire rukama.
- U dobi od šest mjeseci dijete razlikuje poznate od nepoznatih osoba.
Pročitajte što vas još očekuje u 6. mjesecu!
7. MJESEC
- Sa sedam mjeseci dijete se okreće iz položaja na leđima u položaj na trbuh i obrnuto. U položaju na trbuhu prenosi težinu na jednu ruku dok je druga slobodna za hvatanje).
- U položaju na leđima igra se vlastitim stopalima što označava prisutnu koordinaciju šaka-stopalo.
- Igračke hvata prstima i ispruženim palcem bez dodirivanja dlana. Ako mu se pruži druga kocka dok već jednu drži prihvatit će je i držati obje.
- U dobi od sedam mjeseci dijete ponavlja slogove kao da, ba, ka, mm, te se veseli igri skidanja marame s lica.
Pročitajte što vas još očekuje u 7. mjesecu!
8. MJESEC
- S osam mjeseci dijete samostalno sjedi s uspravnim leđima. Prilikom narušavanja ravnoteže dočeka se na ruku one strane prema kojoj se naginje uz otvorenu šaku.
- Veseli se gledati u ogledalo i promatrati što roditelji rade te voli igru skrivača iza namještaja. U ovoj dobi dijete počinje puzati potrbuške.
- U dobi od osam mjeseci počinje faza brbljanja jer dijete povezuje i kombinira dvoglase ba-ba, da-da, tako da bake i djedovi često s ponosom ističu kako je dijete prvo njih zvalo.
Pročitajte što vas još očekuje u 8. mjesecu!
9. MJESEC
- U dobi od devet mjeseci dijete se ljulja na dlanovima i koljenima te počinje puzati u četveronožnom položaju s guzom na petama.
- Kažiprstom pokazuje što ga zanima te hvata tzv. hvatom pincete.
- U svaku ruku uzima kocku i njome udara po podu.
- U stojećem stavu, ako ga se pridržava za ruke, stoji čvrsto cijelim stopalima.
Pročitajte što vas još očekuje u 9. mjesecu!
10. MJESEC
- S deset mjeseci dijete puže na dlanovima i koljenima uz recipročnu koordinaciju.
- Stoji uz pridržavanje za ogradu krevetića.
- Namjerno ispušta predmete na pod i čeka da ih majka podigne.
- U dobi od deset mjeseci dijete izgovara prvu riječ sa značenjem (mama, tata).
11. MJESEC
- S jedanaest mjeseci dijete se samostalno podiže u stojeći položaj pridržavanjem za namještaj jednom rukom, dok drugom poseže za predmetom na podu.
- Naizmjenično korača na mjestu i postranično uz pridržavanje.
- Pruža bliskoj osobi predmet kada ga se poziva te stavlja kockice u kutiju.
- Na zabranu reagira prekidom aktivnosti.
12. MJESEC
- U dobi od dvanaest mjeseci dijete korača prema naprijed uz pridržavanje za jednu ruku, ali ako želi brzo stići do cilja spušta se u četveronožni položaj i za tren otpuzi u željenom pravcu.
- Sakuplja sitne mrvice sa stola tzv.hvatom kliješta).
- Na upit stavit će predmet koji drži u ruci u majčinu ruku.
- U prosjeku, dijete s dvanaest mjeseci govori tri riječi sa značenjem što označava početak govora.
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345