EKG - elektrokardiogram
Kategorija: Zdravlje općenito
Definicija
Elektrokardiogram je grafički zapis električnih potencijala nastalih u srcu. EKG je jedna od najstarijih dijagnostičkih metoda u kardiologiji, koja do danas ne samo da nije izgubila na važnosti (dolaskom novijih metoda), već postaje sve raširenija i praktički nezamjenjiva u dijagnostici mnogih srčanih (ali i drugih) bolesti.
Anatomija i fiziologija
Da bi razumjeli logiku EKG-a moramo biti upućeni u strukturu provodnog sustava srca i mehanizam nastanka izbijanja i provođenja električnih impulsa.
Tri komponente imaju ulogu u nastanku električnog impulsa koji se širi kroz srce:
- 1. predvodnički dio - obično u sinusnom atrijskom čvoru koji se nalazi u desnoj pretklijetci (atriju). Odavde počinje električni impuls.
- 2. provodni dio - srčane stanice s karakteristikom brzog provođenja električnog impulsa. Sastoji se od internodalnih putova (spajaju sinusno atrijski čvor s atrioventrikulskim čvorom), atrioventrikulskog čvora (električni spoj između pretklijetki i klijetki) te Hisova snopa koji se grana na lijevu i desnu granu, podražujući na taj način lijevu i desnu klijetku (ventrikul).
- 3. tkivo srčanog mišića koje se kao reakcija na putujući električni podražaj skraćuje i na taj način dovodi do srčane kontrakcije. Upravo ovaj posljednji korak (kontrakcija srčanog mišića, ali i relaksacija) stvara dovoljno velik električni potencijal koji možemo zamijetiti i registrirati vanjskim mjerenjem, odnosno EKG-om.
Izvor:
medicina.hr
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345