Izbjegnite suhu kožu zimi!
Suha koža je često gruba, crvena i svrbi, najčešće na mjestima kao što su ruke, šake, potkoljenice ili gležnjevi. Ali, također se često javlja na stopalima, bedrima i trbuhu. To može dovesti do pojave pukotina na koži. A budući da hladni zrak izvana i grijanje unutar zatvorenih prostora uzrokuju lošu vlažnost zraka, često se ovaj problem javlja upravo u zimskim mjesecima.
Suha koža može biti nasljedna, uzrokovana starenjem, zbog medicinskih stanja kao što su astma ili bolesti štitnjače. Čak i svakodnevna izloženost kože teškim sapunima, sredstvima za dezinfekciju ili agresivnim sredstvima za čišćenja može uzrokovati ili pogoršati suhu kožu.
Budući da je većina uzroka suhe kože vanjskog utjecaja, samo nekoliko promjena u njezi kože može pomoći. Bez obzira na uzrok, postoji mnogo stvari koje možete učiniti kako bi suha koža postala glatkom i mekom.
Pokušajte s ovim savjetima kada se kupate ili tuširate:
- Preskočite duge, vruće tuševe. Vruća voda skida ulje s kože brže od tople vode. Dugi tuševi ili kupanje u kadi zapravo dovode do isušivanja kože. Pokušajte se ograničiti na 5 do 10 minuta pod toplim tušem ili u kadi.
- Koristite blaga sredstva za čišćenje kože ili gel za tuširanje s hidratantnom kremom.
- Hidratizirajte kožu dok je još vlažna. Kožu malo osušite ručnikom nakon tuširanja ostavljajući je vlažnom. Nanesite hidratantnu kremu u roku od tri do pet minuta nakon tuširanja kako bi zadržali vlažnost kože.
Nije potrebno plaćati bogatstvo za dobru, bogatu hidratantnu kremu. Pročitajte naljepnicu. Sastojci koji mogu pomoći kod suhe kože su:
Ceramidi
Ceramidi pomažu da koža zadrži vodu i smiruju suhu kožu. Sintetički ceramidi mogu imitirati prirodne tvari u najdubljim slojevima kože i tako pomoći zadržati vlažnost.
Dimetikon i glicerin
Zadržavaju vodu u koži.
Hijaluronska kiselina
Kao i ceramidi, hijaluronska kiselina pomaže koži da zadrži vodu.
Lanolin, mineralna ulja i vazelin
Drže vodu koja se apsorbira u kožu tijekom kupanja.
Ako želite meku i glatku kožu uključite ovlaživač zraka kod kuće kako bi koža ostala hidratizirana, kada je unutarnji zrak suh tijekom zimskih mjeseci. Pokušajte nositi pamučnu odjeću i odjeću drugih prirodnih vlakana. Vuna, sintetika ili druge tkanine mogu grepsti i iritirati kožu.
Pijte puno vode i jedite hranu bogatu omega 3 masnim kiselinama. Esencijalne masne kiseline mogu pomoći koži da zadrži prirodna ulja.
Ako ni uz ove savjete crvenilo i svrbež kože ne prestaju možda se radi o dermatitisu.
Seborejički dermatitis
Ovaj tip uključuje crvenu, ljuskavu kožu, svrbljiv osip na raznim područjima tijela, posebno područjima koja sadrže mnoge žlijezde lojnice.
Alergijski kontaktni dermatitis
Javlja se kada koža dođe u dodir s tvari koja izaziva alergijsku reakciju, kao što je otrovni bršljan.
Atopijski dermatitis
Također poznat kao ekcem. To je dugotrajan tip dermatitisa koji često uzrokuje pretjerano suhu kožu i svrbež.
Atletsko stopalo
U mnogim slučajevima javlja se kao svrbež, perutanje kože na tabanima i između prstiju. Ako se ne liječi, može napredovati do upale kože i crvenila što je tipično za dermatitis.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345