Jesenske alergije
Ljeto je prošlo, a vi i dalje kišete i kašljete? Jesenske alergije se razlikuju od ljetnih ili proljetnih. Alergeni su drugačiji, a simptomi gotovo isti.
Što uzrokuje jesenske alergije?
Ambrozija predstavlja najveći problem. Svoj pelud počinje otpuštati već u kolovozu, a vrhunac koncentracije peludi je u rujnu i listopadu. Oko 3/4 osoba koje su alergične na proljetne biljke su također alergične i na ambroziju. Neke namirnice, kao što su banane, dinje i tikvice također mogu izazvati alergijske reakcije.
Plijesan je također uobičajen alergen tijekom jeseni. Možda mislite da plijesan raste samo u podrumu ili kupaonici, ali trebate znati da se plijesan nalazi i u malim udubinama s vanjske strane kuće. Hrpa mokrog lišća je idealna podloga za razvijanje plijesni.
Ne zaboravite i na grinje. One su uobičajenije tijekom vlažnih ljetnih mjeseci, ali to ne znači da ih nema tijekom jeseni. Grinje mogu uzrokovati nastanak komplikacija kod bolesti respiratornog sustava.
Koji su simptomi?
- curenje iz nosa
- suzne oči
- kihanje
- kašalj
- svrbež očiju i nosa
- tamni krugove ispod očiju
Kako se dijagnosticiraju jesenske alergije?
Liječnik će vam pomoći da saznate koji je točno uzrok nastanka vaših simptoma. On će s vama razgovarati o vašoj povijesti bolesti i simptomima, a može vam preporučiti i testiranje.
Liječnik će tijekom testiranja staviti malu količinu alergena u kožu, obično na leđima ili podlakticama. Ako ste alergični na alergen, nastat će mali plik koji će vas iritirati, poput uboda komarca. Ponekad se rade i testovi krvi.
Kako možete liječiti jesenske alergije?
Postoje razini lijekovi koji vam mogu pomoći:
- Steroidne kapi za nos koje smanjuju upalu na području nosa.
- Antihistamini koji pomažu u smanjenju kihanja, svrbeža i kašljanja.
- Dekongestivi koji pomažu u smanjenju začepljenosti dišnog sustava.
Neke lijekove možete uzeti bez recepta, ali to nije dobra ideja. Uvijek je bolje posavjetovati se s liječnikom prije uzimanja bilo kakvog lijeka. Neki lijekovi možda nisu dobri za vas, naročito ako ih koristite predugo ili patite od nekih stanja, kao što je visok krvni tlak.
Kako ublažiti simptome na prirodan način?
Nemojte izlaziti kada je razina peludi jako visoka (obično u jutarnjim satima).
Prije nego što prvi put uključite grijanje u domu, sve grijaće uređaje dobro očistite kako biste uklonili čestice prašine i grinje.
Ako je zrak u vašem domu previše suh, koristite ovlaživače zraka.
Ako morate izlaziti kada je razina peludi na vrhuncu, zaštite nos i usta maskom, šalom ili maramom.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345