Kako cimet pomaže dijabetičarima?
Rezultati istraživanja na ovu temu su različiti. Znanstvenicima još uvijek nije jasno može li cimet pomoći u boljoj kontroli dijabetesa. Donosimo vam sve što trebate znati o sigurnosti cimeta i njegovim mogućim interakcijama s drugim biljnim lijekovima.
Cimet dolazi u 2 oblika: cejlonski i kasija. Kasija je ta koja se najčešće koristi kao začin i dodatak prehrani i češće je tema znanstvenih istraživanja.
Neka istraživanja su pokazala da cimet može smanjiti razinu šećera u krvi i ublažiti inzulinsku rezistenciju. Kod osoba, koje pate od dijabetesa tipa 2, inzulin ponekad ne djeluje kako treba. To uzrokuje previsoku razinu šećera u krvi.
Američki znanstvenici su proveli istraživanje u kojemu su sudionici jeli od 1 do 6 grama cimeta u razdoblju od 40 dana. Rezultati su pokazali da je cimet uspio smanjiti razinu kolesterola za otprilike 18% i razinu šećera u krvi za otprilike 24%.
U drugom istraživanju su htjeli testirati može li cimet smanjiti razinu šećera nakon obroka, ako se konzumira kao desert. Primijetili su smanjenje razine šećera u krvi volontera.
Je li cimet siguran za dijabetičare?
Dosadašnja istraživanja su pokazala da je cimet siguran za osobe koje pate od dijabetesa. Ljudi s oštećenjima jetre trebaju biti oprezni s količinom cimeta koju konzumiraju jer previsoka količina cimeta može pogoršati probleme s radom jetre.
Ako ne planirate početi kupovati dodatke cimeta, ona počnite kupovati cimet u prahu od renomiranih proizvođača. Na taj način ćete biti sigurni da cimet sadrži sastojke koji su evidentirani na etiketi. Također ćete biti sigurniji da ne sadrži štetne tvari i potencijalno štetne sastojke.
Može li se cimet konzumirati s drugim začinskim biljem ili lijekovima?
Budući da cimet može smanjiti razinu šećera u krvi, trebate biti oprezni kada je u pitanju kombiniranje cimeta s drugim dodacima koji također mogu smanjiti razinu šećera, a to su:
- alfa lipoična kiselina
- rogač
- češnjak
- divlji kesten
- ginseng
- psyllium ili indijski trputac.
Isto vrijedi i za lijekove za dijabetes. Ako vas liječnik savjetuje da počnete konzumirati cimet, onda počnite, ali obratite posebnu pozornost na razinu šećera u krvi da ona ne bi bila previše niska.
Ako patite od dijabetesa i bolesti jetre, svakako se posavjetujte se liječnikom prije početka uzimanja cimeta jer može pogoršati probleme sa zdravljem jetre.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345