Prepoznajte dehidraciju na vrijeme!
Voda čini više od 70 posto zdravog ljudskog tijela. Obilna količina vode i dobra hidratacija, neophodna je za pomoć probavi, ispiranje toksina i ostalih otpada te održavanje zdrave kože. Normalno ljudsko tijelo gubi vodu tijekom cijelog dana, najviše kroz znojenje i mokrenje, ali ju obično vratimo preko jela i pića.
Dehidracija je vrlo ozbiljan zdravstveni problem koji može utjecati na ljude svih dobi. Ljudi bi trebali prepoznati znakove dehidracije, jer tako mogu spriječiti velike probleme.
Što je dehidracija?
Dehidracija je stanje koje se javlja kada netko izgubi više tekućine nego što je konzumirao te tako poremeti osjetljivu ravnotežu minerala u tjelesnim tekućinama. Ona je neprirodno stanje u kojem su tjelesne stanice lišene adekvatne količine vode. Klasificirana je kao blaga, umjerena ili teška, a temelji se na tome koliko je tjelesne tekućine izgubljeno.
- Blaga dehidracija se događa kada tijelo izgubi oko jedan do dva posto od ukupne tekućine.
- Umjerena dehidracija se događa kada tijelo izgubi oko 5 posto od ukupne tekućine.
- Teška dehidracija se događa kada tijelo izgubi oko 10 posto od ukupne tekućine.
Što uzrokuje dehidraciju?
Dehidracija je uglavnom uzrokovana ako ne konzumirate dovoljno tekućine, ako izgubite previše tekućine, ili kombinacijom oba dva čimbenika.
- Povraćanje i proljev su dva uobičajena uzroka većeg gubitka vode.
- Znojenje je još jedan veliki uzrok značajnog gubitka vode, a događa se jer se tijelo pokušava ohladiti. Razloga za pretjerano znojenje može biti mnogo. Neki od njih uključuju vježbanje u vrućim uvjetima, rad u jako vrućim uvjetima i temperatura koja nastaje zbog infekcije.
- Visoki šećer u krvi kod osoba s dijabetesom može uzrokovati učestalo mokrenje.
- Previše konzumiranje alkohola može uzrokovati dehidraciju.
Koji su znakovi / simptomi dehidracije?
Simptomi dehidracije razlikuju se ovisno o njenoj težini. Početne reakcije tijela na dehidraciju su žeđ (tijelo želi povećati unos vode), smanjeno mokrenje (tijelo pokušava sačuvati tekućinu) te tamna boja urina. Ali problem je što ste već dehidrirali u vrijeme kad se ovi znakovi pojave. Kako se povećava razina gubitka vode, pojavljuje se i sve više znakova i simptoma, kao što su:
- Glavobolja,
- Suha koža i usnice,
- Suha usta i suh jezik s gustom slinom,
- Grčevi u rukama i nogama,
- Suhe oči s malo ili bez suza dok plačete,
- Smanjeno znojenje,
- Povećana tjelesna temperatura,
- Brzi otkucaji srca,
- Umor ili slabost,
- Mučnina i povraćanje.
Ako se dehidracija hitno ne liječi, nastupa teška dehidracija, što može dovesti do kome i zatajenja organa i na kraju i smrti.
Kako se dehidracija može spriječiti?
Konzumiranje dosta tekućine i hrane koja se sastoji od puno vode je najlakši način da se spriječi dehidracija. Tekućinu možete dobiti ne samo iz vode, već i iz drugih pića (kao što su sokovi) i hrane (kao što je voće i povrće). Evo još nekih dodatnih savjeta za sprječavanje dehidracije:
- Pijte dodatno vode u vrućim ili vlažnim vremenskim uvjetima kako bi zamijenili ono što ste izgubili znojenjem.
- Pijte tekućinu (vodu ili pića koja sadrže dodatne elektrolite) prije početka napornih aktivnosti ili vježbe. Također, nastavite piti u redovitim razmacima tijekom aktivnosti i nakon što završite s aktivnostima.
- Rano ujutro ili kasnije poslijepodne je najbolje vrijeme za vježbanje ili sport. Izbjegavajte najtoplije dijelove dana za takve aktivnosti.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345