Osteopenija - što morate znati?
Osteopenija se definira kao smanjena gustoća kostiju uzrokovana gubitkom koštane mase. Osteopenija je često prethodnica osteoporoze koja može dovesti do lomova. Ova dva medicinska izraza ponekad zbunjuju, ali je važno znati razliku. Najveća razlika između osteopenije i osteoporoze je da se osteopenija ne smatra bolešću, dok osteoporoza to je. Umjesto toga, osteopenija se smatra pokazateljem rizika prijeloma. Ovo se lako može izmjeriti skeniranjem gustoće kostiju. Prije testiranja, radiolog koristi termin osteopenija kako bi opisao kosti koje se čine više prozirnim nego što je normalno.
Osteopenija - simptomi
Osteopenija nema simptoma. Nećete primijetiti bol ili promjenu u gustoći kostiju, iako se rizik od lomljenja kostiju povećava kako kost postaje manje gusta.
Osteopenija - rizični faktori
Osteopenija je samo jedan faktor rizika za prijelom. Ostali faktori rizika uključuju:
- prethodne frakture
- dob (rizik od fraktura raste s godinama starosti)
- pušenje (slabi kosti)
- konzumiranje više od 2 alkoholna pića dnevno (povećava rizik od prijeloma kuka)
- niska tjelesna težina (povećava rizik od prijeloma kuka)
- rasa i spol
- ako je roditelj imao prijelom kuka
- sjedilački način života
- neadekvatan unos kalcija i vitamina D
- uvjeti koji povećavaju rizik od pada, kao što su slab vid, loša obuća, medicinska stanja koja utječu na ravnotežu, korištenje sedativa ili povijest padova
- uzimanje određenih lijekova, uključujući kortikosteroide
- određena zdravstvena stanja, kao što su reumatoidni artritis ili druge reumatske bolesti mogu biti uzrok sekundarne osteoporoze
Sekundarna osteopenija
Sekundarna osteoporoza nastaje kada osnovne bolesti, nedostaci ili lijekovi ne uzrokuju osteoporozu. Kada se sekundarni uzrok ne može identificirati, stanje se naziva primarnom osteoporozom.
Osteopenija - prevencija
Promjene u načinu života mogu usporiti gubitak koštane mase i smanjiti rizik od prijeloma. Promjene u načinu života koje mogu pomoći u prevenciji prijeloma su:
- održavanje zdrave težine
- redovita tjelovježba,
- unos dovoljno vitamina D i kalcija putem prehrane ili uzimanje dodataka
- prestanak pušenja
Prehrana i tjelovježba su najbitniji
Prehrana je vrlo važna za razvoj kostiju. Kalcij je najvažniji mineral za koštanu masu. Najbolji izvor kalcija je mlijeko i mliječni proizvodi, zeleno povrće, te kalcijem obogaćeni proizvodi.
Vaš liječnik će možda preporučiti da uzimate kalcij u kombinaciji s vitaminom D. Vitamin D pomaže vašem tijelu apsorbirati kalcij i druge minerale. On se nalazi u jajima, lososu, srdelama, sabljarci i nekim ribljim uljima. Osim što se može dobiti putem prehrane, vaše tijelo stvara vitamin D kada boravite na suncu.
Vježba je važna u održavanju jakih kostiju. Vježbe poput hodanja, planinarenja i plesa su dobar izbor. Dodavanje vježbi s laganim utezima ili elastičnom trakom može pomoći gornjem dijelu tijela. Razgovarajte sa svojim liječnikom ili terapeutom o početku programa vježbanja.
Osim prehrane i vježbanja, prestanak pušenja, izbjegavanje prekomjerne uporabe alkohola i gaziranih pića će smanjiti rizik od gubitka koštane mase. Redovito mjerenje gustoće kostiju može pomoći usporiti gubitak koštane mase i smanjiti rizika od prijeloma. Ako imate rane znakove gubitka koštane mase trebali bi se usredotočiti na promjene načina života.
Vezani sadržaj:
- Tiha bolest kostiju: može li se osteoporoza spriječiti na vrijeme
- Ove navike će vam ubrzati slabljenje kostiju!
- Zašto je vježbanje dobro za zdravlje mokraćnog mjehura
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345