10 najboljih izvora proteina - biljnog podrijetla
Kada je riječ o proteinima, piletina, junetina i svinjetina imaju počasno mjesto, a jasno je i zašto. Osim što proizvodi životinjskog podrijetla sadrže svih devet esencijalnih aminokiselina, količinu proteina u 100 grama mesa je poprilično teško nadmašiti.
Ipak stručnjaci iz industrije hrane predviđaju da bi tržište biljnih proteina moglo činiti gotovo 8 % globalnog tržišta proteina do 2030, zahvaljujući sve većem broju opcija i jednostavnosti s kojom potrošači mogu pronaći biljne proizvode u trgovinama i restoranima. Čak i ako niste vegan ili vegetarijanac, nutricionisti sve češće preporučaju prorijeđenu konzumaciju mesa. U nastavku pročitajte 10 namirnica koje su dobre opcije.
Leća
Ova mala mahunarka ne samo da sadrži puno proteina, već je i puna drugih makronutrijenata. Leća je bogata vlaknima, vitaminima, mineralima i bio-nutrijentima." Također su nevjerojatno svestrani, bilo kao dodatak, prilog ili glavno jelo. "Volim ih dodavati u salate ili juhe, a također su izvrsni za pripremu domaćih hamburgera od povrća", kaže Smith.
Pistacije
Profil aminokiselina je nešto što treba uzeti u obzir pri odabiru biljnih proteina, stoga su pistacije dobar izbor. Plodovi u ljusci potiču sporije jedenje zbog kojeg ćete se brže osjećati sitijima i manje pojesti.
Kvinoja
Iako je tehnički sjemenka, kvinoja se obično svrstava u žitarice i jedan je od najboljih izvora proteina u toj kategoriji. Osim u salate, može se dodati u punjene paprike kao zasebno punjenje ili umjesto riže. Kako biste bili sigurni da ste unijeli dovoljno proteina, uz kvinoju jedite i neke mahunarke.
Tofu
Obično se koristi kao zamjena za meso u čvrstom stanju ili kao zamjena za jaja ili mliječne proizvode u svilenom obliku. Dobiva se zgrušavanjem sojinog mlijeka i prešanjem dobivene mase u blok. Soja je dobra opija jer sadrži svih devet esencijalnih aminokiselina, što je čini kompletnim proteinom.
Slanutak
Bilo da je pečen i jedete ga kao grickalicu ili usitnjen u kremasti namaz od humusa, slanutak je još jedna mahunarka koja dobiva najbolje ocjene od stručnjaka kada je u pitanju udio proteina. Slanutak je bogat proteinima, folatima, vlaknima, željezom, fosforom i zdravim masnim kiselinama.
Sjemenke konoplje
Sjemenke konoplje imaju 10 grama proteina po porciji. Iako možda nećete uvijek pojesti punu porciju, njima često možete "pojačati" količinu unesenih proteina dodavanjem u obroke i međuobroke.
Maslac od kikirikija
Ovaj popis ne bi bio potpun bez ovog favorita. Iako je vrlo kaloričan, u dvije žlice sadrži čak grama proteina. Ako se pitate, ne postoji razlika u udjelu bjelančevina maslaca od kikirikija koji ima i koji nema komadiće.
Pečeni edamame
Ako želite sve dobrobiti soje, ali u nešto jednostavnijem obliku, odlučite se za termički obrađeni soja grah. Iako je obični edamame također dobar izvor proteina, pečeni je savršen za ljude u pokretu.
Fava grah
Fava grah je jedan od vrsta graha s najviše proteina, a uz to sadrži i kalij i vlakna. Kao i edamame, možete ga jesti pečenog kombinaciji s voćem kao međuobrok ili kao dodatak hrskavoj salati. Ako ipak više volite kuhani grah, to je jednako dobra opcija.
Grašak
U 250 grama graška ima čak 8 grama proteina te obilje vlakana i vitamina C. Uz to, proteinski prah od graška je nedavno postao popularan dodatak smoothiejima i shakeovima, i nije ni čudo. Naime, u 22 grama ima gotovo 20 grama proteina.
Vezani sadržaj:
-
10 zasitnih namirnica bogatih proteinima, koje su idealne za doručak
-
Koliko često ih jedete? Ovo je 9 najgorih vrsta hrane (i pića) za vaše mišiće
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345