Antioksidansi u borbi za vaše zdravlje!
Sedam veličanstvenih
Naša tijela trebaju razne antioksidanse kako bi razgradili slobodne radikale. Svaki dan znanstvenici otkrivaju nove vrste antioksidansa i njihova moćna djelovanja, ali ovih sedam s razlogom pripadaju skupini veličanstvenih jer su to najmoćniji.
Selen
Ovo je mineral koji se u našem organizmu pronalazi u tragovima, ali igra važnu ulogu. Djeluje kao antioksidans i ubrzava proces borbe protiv slobodnih radikala. Jednim istraživanjem se pokazalo da 200 mikrograma selena dnevno može smanjiti rizik od nastanka bilo kojeg raka za 18%.
Najbolji izvori selena su škampi, leća, grah i riba, a u brazilskom oraščiću ima daleko najviše selena, ček 96 mikrograma u 30 grama brazilskih oraščića.
Vitamin E
Ovaj antioksidans nas štiti od srčanih bolesti, jača imunitet i pomaže zaustaviti oštećenja stanica koja vode do nastanka raka kože. No, nama najdraža strana ovog vitamina je da usporava starenje kože. U jednom istraživanju se pokazalo da čak 15 miligrama vitamina E dnevno, značajno usporava nastajanje bora.
Vitamin E ćete pronaći u suncokretovim sjemenkama, lješnjacima, orasima, bademima, maslacu od kikirikija i jajima.
Isprobajte antioksidacijski smoothie od acai bobica!
Vitamin C
Osim što štiti od prehlade, također štiti i DNA te pomaže tijelu da učinkovitije iskoristi vitamin E. Istraživanja su pokazala da štiti krvne žile i smanjuje rizik od nastanka srčanih bolesti i moždanog udara. Naime, samo 75 miligrama dnevno će znatno smanjiti rizik od nastanka srčanih bolesti i moždanog udara.
Izvori vitamina C su paprika, brokula, rajčica, kupus, limun, kivi, grejp i naranče. Najbolji izvor vitamina C je papaja, dobit ćete čak oko 190 miligrama vitamina C po plodu.
Karotenoidi
Ovi pigmenti štite oči i kožu od štetnog djelovanja sunca. Jednim istraživanjem se pokazalo da potrošnja beta karotena, koji je jedan od mnogih karotenoida, smanjuje rizik od makularne degeneracije, vodećeg uzroka sljepoće.
Najbolji izvori karotenoida su mrkva i špinat.
Izocijanati
Ovi antioksidanti imaju veliku moć u sprječavanju nastanka stanica raka. Iako znanstvenici još nisu ustanovili preporučenu dnevnu dozu izocijanata, jednim istraživanjem se ustanovilo da redoviti unos smanjuje rizik od nastanka raka mokraćnog mjehura za čak 29%.
Najbolji izvori izocijanata su brokula, prokulica i cvjetača.
Isprobajte najbolje prirodne antioksidante!
Polifenoli
Oni su definitivno jedni od omiljenih antioksidansa jer ćete ih pronaći u najdražim namirnicama. Toliko su moćni da smanjuju rizik od gubitka pamćenja, i degenerativnih poremećaja kao što su demencija ili Alzheimerova bolest. Jednim istraživanjem se ustanovilo da smanjuju razinu dviju vrsta bakterija koje uzrokuju bolesti desni. Međutim, znanstvenici također nisu ustanovili preporučenu dnevnu dozu polifenola.
Najbolji izvori su tamna čokolada, crno vino, čaj i kava.
Koenzim Q10
Pokazao se odličnim u prevenciji migrene i očuvanja moždanih stanica. Ovaj moćni antioksidans smanjuje krvni tlak i odličan je za zdravlje i izgled kože.
Najbolji izvori su nemasna govedina, pileća prsa i ribe sve vrste.
Znate da ih trebate unositi, ali najvjerojatnije ne znate koliko. Dobra vijest je da vjerojatno nećete pretjerati. Antioksidansi blokiraju slobodne radikale i sprječavaju njihov prodor dublje u kožu. Kozmetička industrija laboratorijskim metodama smanjuje antioksidativne molekule kako bi one lakše ušle kroz pore. Iz toga razloga će vam nanošenje kreme na lice pomoći, ali ukoliko krišku papaje ili govedine stavite na lice, to neće imati gotovo nikakav učinak. Stoga biste trebali kombinirati kozmetičke proizvode zajedno s unosom antioksidansa putem prehrane. Ukoliko niste sigurni u kvalitetu i djelotvornost proizvoda, na sastavu proizvoda pogledajte sadrži li barem jedan od sedam veličanstvenih antioksidansa kako biste znali da će uistinu djelovati.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345