Beta - karoten
Najbolje je započeti priču od početka. Znači karotenoidi su zapravo velika skupina tvari široko rasprostranjenih u prirodi. Jedan od najznačajnijih predstavnika te skupine je beta-karoten, biljni pigment žute do crvene boje, koji se nalazi u različitom voću i povrću. Izoliran je iz mrkve još 1830. godine te je po tome i nazvan „karoten". Također moramo napomenuti da se smatra prethodnikom vitamina A, jer ga ljudski organizam može pretvoriti u vitamin A.
Beta-karoten široko je rasprostranjen biljni pigment koji se nalazi u voću i povrću u svim nijansama od žute i narančaste pa sve do tamnozelene boje (mrkva, dinja, kruška, jabuka, marelica, začinska paprika, špinat, blitva, brokula). Kad se preporučuje konzumiranje "obojenog" voća i povrća, misli se upravo na beta-karoten.
Funkcija beta-karotena u organizmu je višestruka. Beta-karoten je poznati antioksidant koji se najvećim dijelom prodaje kao sintetski suplement, a sastoji se od jedne molekule trans beta-karotena. Prirodni oblik iz voća i povrća ima 2 molekule i to trans beta-karotena i 9-cis beta-karotena. Najčešće djeluje kao zaštita od slobodnih radikala koji oštećuju stanice tijela i dovode do brojnih poremećaja i bolesti. Također stimulira obrambene snage organizma te je potreban za stvaranje pigmenta melanina u koži. Beta-karoten štiti kožu od opasnog spektra UV zračenja, pa se, osim u kremama za sunčanje, preporučuje i kao dodatak prehrani nekoliko tjedana prije izlaganja suncu. No njegova najpoznatija uloga je očuvanje kože i sluznica.
Koža je naš najveći organ i potrebna joj je neposredna zaštita od vanjskih utjecaja (fizikalnih, kemijskih i mikrobioloških). Sluznice imaju istu funkciju, no da bi je ostvarile, moraju uvijek biti vlažne. To im omogućuje vitamin A koji je najbolje uzimati u obliku beta-karotena. Antitumorsko djelovanje samo je jedna od brojnih funkcija beta-karotena. Budući da je jak antioksidant, njegova je uloga u zaštiti i poticanju obrambenih snaga vrlo značajna osobito za starije osobe, a na taj način indirektno je uperen protiv ostalih prijetnji zdravlju. Prevencija noćnog sljepila i preosjetljivosti na svjetlo sljedeće su njegove funkcije. On je i "anđeo čuvar" alkoholičara, pa čak i onih koji su oboljeli od AIDS-a.
Beta-karoten ne uzrokuje nuspojave, no vrlo visoke doze (iznad 60mg na dan) mogu obojiti kožu u žuto-narančastu boju (ksantoza). Osobe koje uzimaju beta-karoten tijekom duljeg razdoblja trebaju uzimati i vitamin E, jer beta-karoten snižava razinu vitamina E u krvi. Bitno je reći da unos većih količina beta-karotena neće dovesti do hipervitaminoze vitaminom A, jer je apsorpcija beta-karotenom mala, a njegova pretvorba u vitamin A prespora. Kod osoba koje konzumiraju raznovrsnu hranu bogatu voćem i povrćem ne može se govoriti o deficitu beta-karotenom, ali kod osoba koje ne konzumiraju takvu hranu - deficit je moguć.
Od zanimljivosti bi izdvojili da treba obratiti pozornost pri čitanju etiketa, poglavito na dijelovima prirodni izvor, tj. od čega je dobiven (od algi, mrkve, palme). Otopljen u jednoj od masnoća (palmino ulje) on se nalazi u prirodnom ambijentu i sigurno će se takav bolje apsorbirati. Sintetski oblik neće imati nikakav "izvor", nego će stajati samo "beta-karoten". Beta-karoten može biti u prahu, tabletama tamnosmeđe boje, u kapsulama i dražejama.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345