Biljni pigment koji koža voli
Primjena u trudnoći
Kako nije dokazan mogući štetan utjecaj beta-karotena na zametak, pripravke s beta-karotenom mogu uzimati i trudnice. S obzirom na to da se beta-karoten mnogo koristi u prehrambenoj, kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji kao bojilo, provedena su brojna toksikološka ispitivanja in vitro i na životinjama. Budući da ne postoje dokazi o potencijalnim mutagenim, teratogenim ili kancerogenim učincima, Američka agencija za hranu i lijekove (US FDA) ocjenjuje ga kao sigurnim.
Posebne napomene
Budući da beta-karoten snižava razinu vitamina E u organizmu, osobama koje dugo uzimaju pripravke beta-karotena preporučuje se dodatno uzimanje vitamina E. Također se smatra da bi pušači trebali izbjegavati uzimanje sintetskog beta-karotena s obzirom na to da su neka ispitivanja pokazala da može povećati rizik od raka grla u pušača. Stoga se pušačima ne preporučuje uzimanje više od 6 mg beta-karotena na dan. Oprez je potreban i kod osoba sa šećernom bolešću koje ne mogu učinkovito iskoristiti veće količine beta-karotena.
Iako se općenito smatra da primjena beta-karotena u obliku dodatka prehrani ne bi trebala biti rizična, postoje mišljenja da bi dugotrajna upotreba suplemenata beta-karotena mogla biti povezana s većom učestalošću karcinoma pluća u starijih osoba.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345