Cjelovite žitarice koje čekaju da ih probate!
Cjelovite žitarice su ono što vaš organizam treba kako bi bio zdrav. One čuvaju zdravlje probave, sprječavaju nakupljanje masti, održavaju nas duže sitima, štite zdravlje srca i kardiovaskularnog sustava, sprječavaju pretilost, dijabetes i mnoga druga stanja.
Vrijeme je da promijenite svoju prehranu i smanjite unos rafiniranih žitarica, poput bijelog kruha, kolača i keksa. Zamijenite ih s cjelovitim žitaricama. Izbor je velik, a mi vam donosimo neke koje će vam se sigurno svidjeti.
Crna riža
Bijela riža je lišena mnogih hranjivih tvari i vlakana. Tamniji oblici riže su dobri za vas jer sadrže puno više vlakana i hranjivih tvari.
Dovoljno je reći da 1 žlica crne riže sadrži više antocijana (antioksidans) nego žlica borovnica. I još bolje, crna riža nudi više vlakana, vitamina E i antioksidansa, a manje šećera. Crna riža je neoguljena, što znači da hranjive tvari koje se nalaze u rižinoj ljusci nisu uklonjene.
Moguće je da ćete trebati crnu rižu duže kuhati, ali ako ju natopite prije kuhanja, oko 20 do 30 minuta će biti sasvim dovoljno da se skuha ili 60 minuta ako ju ne natopite prije kuhanja.
Ječam
Odličan je za dodavanje u juhe, variva, složence i salate. Sadrži vitamine i minerale, topljiva i netopiva vlakna koja održavaju zdravlje probavnog sustava.
Ječam možete jesti za doručak umjesto žitnih pahuljica, pripremati ga kako rižoto ili ga dodati u omiljenu juhu ili gulaš.
Zob
Zob je prepuna hranjivih tvari. Iz oljuštenih zrna zobi dobit ćete zobene pahuljice, zobenu kašu i zobeno brašno. Zob je lako probavljiva i bogat je izvor proteina. Pokazala se učinkovitom kod smanjenja rizika od nastanka kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, pretilosti i visokog krvnog tlaka.
Zob možete jesti nenamočenu, dodavati u juhe, variva ili salate. Kako god da ju konzumirate, nikada ne prolijevajte vodu u kojoj se zob kuhala jer je ona puna hranjivih tvari.
Provjerite zašto je važno jesti žitarice cjelovitog zrna!
Quinoa
Odličan je izvor proteina, vitamina, minerala, vlakana i željeza. Quinoa je žitarica koja se konzumira tisućljećima i jedna je od najstarijih žitarica na svijetu. Bogat je izvor vitamina E i magnezija, a pokazala se učinkovitom u zaštiti zdravlja kardiovaskularnog sustava.
Quinoa ima poseban i blag okus sličan orašastim plodovima. Isprobajte quinou u salatama, varivima ili kao kašu za doručak.
Krupnik ili pir
Sličan je pšenici, ali je lakše probavljiv. Odličan je izbor za osobe s osjetljivim probavnim sustavom. Sadrži više hranjivih tvari od pšenice i bolji je izvor proteina. Ako ste alergični na pšenicu, probajte s pirom. Ako patite od celijakije, pir nije za vas.
Pir možete koristiti na razne načine, isto kao i pšenicu. Primjerice, možete raditi kruh od pirovog brašna.
Heljda
Istraživanja su pokazala da može pomoći u zaštiti protiv dijabetesa, bolesti srca i nekih vrsta raka. Iako je heljda plod rabarbare, većina ljudi ju smatra žitaricom pa je iz kulinarske perspektive smještena na ovaj popis. Heljda ne sadrži gluten, a bogata je raznim hranjivim tvarima.
Heljdu možete jesti umjesto zobi, a odlična je u kombinaciji s juhama i varivima.
Amarant
Sadrži oko 4 puta više kalcija od pšenice i duplo više magnezija i željeza. Također je bezglutenska namirnica. Neka istraživanja su pokazala da je amarant odličan za snižavanje razine kolesterola. Odličan je izvor aminokiselina, proteina i lako je probavljiv.
Koristite amarant kao zamjenu za brašno ili pripremajte kašu. Odlično se slaže s varivima, juhama i kuhanim povrćem.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345