Dodaci prehrani
Kako djeluje vitamin C
C-vitamin ključan je za djelovanje bijelih krvnih stanica. Bijele krvne stanice su poput vojnika u tijelu. One odbijaju invazivne patogene poput virusa, bakterija ili gljivica. S visokim razinama vitamina C, te bijele krvne stanice postaju mnogo aktivnije, a njihova sposobnost uništavanja djelotvornija.
Razni su se istraživački projekti bavili ulogom vitamina C u podizanju razina interferona (protuvirusna tvar koja nastaje u tijelu), razina protutijela u krvotoku i jačanju rada timusne žlijezde (igra vrlo važnu ulogu u imunološku sustavu). Mnogi liječnici i istraživači koriste vrlo velike doze vitamina C u liječenju side, raka i drugih bolesti, gdje je jačanje imunološke funkcije od osnovne važnosti.
Stoga vitamin C pozitivno djeluje na različite dijelove imunološkog sustava i olakšava tijelu suzbijanje upale.
Najbolji oblik vitamina C
Ako uzimate velike količine vitamina C, najbolje ga je uzimati u obliku kiseline jer se ona brže apsorbira u krvotok. Međutim, čista askorbinska kiselina ima vrlo nizak pH pa to može nadražiti želudac, posebice u starijih ljudi. U takvim se slučajevima umjesto kiseline može uzeti sol, natrijev ili kalcijev askorbat. Imajte na umu da je njihova apsorpcija u tijelu sporija pa ih ostaje manje na raspolaganju bijelim krvnim stanicama. Kompromisno bi rješenje bila mješavina soli i kiseline u omjeru 50 : 50.
Ako svakodnevno uzimate doze koje su veće od 1000 mg, lakše je uzimati vitamin C u obliku praha. Za manje i dječje doze komercijalne su tablete koje su uglavnom dostupne u ljekarnama sasvim u redu.
Na mojim predavanjima i seminarima često me pitaju o riziku nastajanja bubrežnih kamenaca zbog uzimanja vrlo velikih doza vitamina C. Istraživanja u ovome području (Hoffer, 1985.) pokazuju da postoji vrlo malen rizik da se to dogodi u većine ljudi. Zapravo, o tome moraju voditi računa samo oni pojedinci koji su skloni nastajanju bubrežnih kamenaca. Njima se preporučuje uzimanje magnezija i piridoksina zbog dodatnog smanjenja rizika.
Druge prednosti uzimanja vitamina C
1. Vitamin C štiti od artritisa i drugih degenerativnih bolesti.
Vitamin C izvrstan je antioksidans i stoga štiti od kroničnih degenerativnih bolesti poput artritisa.
2. Vitamin C suzbija astmu.
Danas je sve više dokaza koji pokazuju smanjene razine vitamina C u mnogih astmatičara. Jedna je studija pokazala da doza od 500 mg vitamina C koja se uzima devedeset minuta prije energičnoga vježbanja smanjuje bronhijalne grčeve ili sipljivost u nekih pacijenata.
Vitamin C ima ulogu i u pomaganju pacijentima s alergijama. On sprječava oslobađanje histamina (izaziva mnoge simptome koji se povezuju s alergijama) stabiliziranjem membrane bazofila (vrsta bijelih krvnih stanica). Budući da su djeca i odrasli s astmom ponekad skloni upalama, ima smisla tim pacijentima preporučiti vitamin C jer će im pomoći u sprječavanju upala i smanjiti simptome koji ukazuju na alergije.
3. Vitamin C sprječava nastanak raka.
Uloga vitamina C u sprječavanja nastanka raka danas privlači mnogo pozornosti, posebice u vezi s rakom želuca i jednjaka, a čini se da vitamin C štiti i od cervikalne displazije (preteča raka vrata maternice). Jedna je studija pokazala da žene koje svakodnevno uzimaju manje od 90 mg vitamina C imaju 2,5 puta veći rizik od nastanka pretkancerogene promjene u vratu maternice od žena koje svakodnevno uzimaju više od 90 mg. Čini se da 40% žena u SAD-u svakodnevno uzima manje od 70 mg vitamina C. Najnoviji su radovi samo potvrdili ovu vezu između niskih razina vitamina C u krvi i pretkancerogenog stanja i raka grlića maternice. Postoje i medicinski dokazi koji pokazuju da vitamin C može spriječiti rast ljudskih stanica leukemije u kulturi.
Tijekom života Linus Pauling proučavao je i bilježio korisnu ulogu vitamina C u sprječavanju raka te njegovo pozitivno djelovanje u liječenju i sprječavanju upala. Liječnička je struka neprestano zanemarivala njegove nalaze umanjujući ulogu ishrane i dodataka prehrani u ljudskom zdravlju. Nadajmo se da će se to ubrzo promijeniti.
Ukratko
Vitamin C vrlo je važan u liječenju upala kao i u njihovu sprječavanju. On potiče rad bijelih krvnih stanica i mnogih drugih dijelova imunološkog sustava. Ja preporučujem svakodnevnu dozu od 1000 do 2000 mg u odraslih iz preventivnih razloga, a nešto manje doze u djece, ovisno o dobi i tjelesnoj težini. Preporučujem ga i u doba cijepljenja i pacijentima s degenerativnim bolestima kao što su artritis i rak. Posebice je važan za djecu i odrasle sklone alergijskim stanjima poput astme.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345