Je li brza hrana zaista tako loša?

Je li brza hrana zaista tako loša?

Je li brza hrana zaista tako loša?
  • Objavljeno: Petak, 09.09.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Zdrava prehrana

Može li se živjeti samo od hrane iz restorana brze prehrane

Nakon 30 dana prehrane samo u restoranu brze hrane, Morgan Spurlock konzumirao je 13,5 kg šećera, što je čak 0,5 kg šećera na dan i 5,5 kg masnoća, te dnevno unosio 5000 kcal od preporučenih 2500 kcal. Unos dnevnih potreba za vitaminima i mineralima bio je manji od 50 posto. To nas navodi na zaključak da su glavni uzroci sve većeg problema pretilosti:

  • prevelik unos kalorija,
  • slaba informiranost o nutritivnoj vrijednosti hrane,
  • premala (ili nikakva) tjelesna aktivnost.

Kako se othrvati snažnom utjecaju

Prehrambena industrija uvelike utječe na naš izbor hrane, a restorani brze hrane zarađuju milijune prodajući nezdrave porcije. Velik novac izdvaja se i za reklamiranje, za razliku od udruga koje se bavi educiranjem ljudi o zdravoj prehrani, koji raspolažu skromnim sredstvima i ne mogu konkurirati televizijskim reklamama s omiljenom tinejdžerskom zvijezdom.

Taktika smanjenja pretilosti počinje otkrivanjem i napadanjem njezina korijena, prije nego što se razvije u odraslih, a to se postiže informiranjem o pravilnoj prehrani već u predškolskoj i školskoj dobi. Tada je primjena preporuka jednostavnija, jer teško je kod odraslih mijenjati ustaljene principe prehrane. Obroci pripravljeni u restoranima brze prehrane na bazi su životinjskih bjelančevina i sadrže visok udio masti i nizak udio dijetalnih vlakana. Najveći su izazov djeca koja su cijeli život okružena reklamama za fast food i junk food. Treba educirati i roditelje, naglasak staviti upravo na smanjenje unosa masnih i rafiniranih (prerađene) namirnica te postupno unošenje nutritivno bogatih.

Za industriju hrane imperativ je ostvarenje profita i nije važno zarađuje li proizvodnjom zdrave ili nezdrave hrane. Ako bi javnost povećala profitabilnost industrije kupnjom više zdrave hrane, industrija bi vjerojatno pozitivno odgovorila. Nije baš vjerojatno da će želja za brzom hranom brzo splasnuti ili nestati. Stoga je valja učiniti zdravom, a da se ne izgubi specifičan okus u kojem uživaju i djeca i odrasli. Važno je javnost educirati o cjelovitoj, izvornoj hrani. Jer populacija koja se hrani odgovarajućom, nutritivno bogatijom hranom živjet će dulje i kvalitetnije.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Isprobajte ove ukusne i sočne poslastice s tikvicama

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije