Jeste li ovisni o hrani?
Ovisnost o hrani je pojam koji se koristi za pretjeranu žudnju za hranom. Iako društvo i zdravstvene ustanove nenormalan unos hrane ne tretiraju kao ovisnost, ona to uistinu jest. Sve što može drastično promijeniti naše raspoloženje, pozitivno ili negativno, može postati objekti opsjednutosti. Ukoliko bez njih ne možemo, odnosno ukoliko nam trebaju kako bi se suočavali s emocijama, znači da smo ovisni.
Tvari koje su nam potrebne da preživimo istovremeno mogu postati objekt destruktivne opsjednutosti. Ironično, ali istinito. Ovisnost o hrani najčešće pogađa osobe čije su emocije izvan njihove kontrole. Saznajte znakove upozorenja i tehnike suočavanja kako bi prekinuli ovisnost i ostvarili zdrav odnos s, prijeko potrebnom, hranom.
S vremena na vrijeme se svi prejedemo, ali kada potreba za hranom postane opsjednutost, riječ je o ovisnosti. Upozoravajući znakovi koji upućuju na ovisnost o hrani su:
- Jedete u tajnosti i drugačije kada ste u društvu.
- Osjećate krivnju nakon jela.
- O hrani razmišljate više od jednog sata dnevno i takvo razmišljanje vas usrećuje.
- Jedete nakon što ste doživjeli stresan trenutak, gdje hrana postaje stvar koja vas štiti od negativnih emocija.
- Ne možete prestati jesti čak ni kada niste gladni.
- Kada ne jedete, doživljavate razne simptome, kao što su vrtoglavica, drhtanje ili znojenje.
Ukoliko se prepoznajete u 3 ili više simptoma, postoji velika vjerojatnost da ste ovisni o hrani.
Ovisnost o hrani, kao i bilo koja druga ovisnost, predstavlja gubitak kontrole. Ovisnici o hrani dolaze iz svih dobnih skupina i ne moraju nužno biti pretili. Ovisnici o hrani često imaju simptome kao što su glavobolja, nesanica, razdražljivost, promjene raspoloženja i depresija. Prvi korak u oporavku je prihvaćanje problema. Ne postoji jednostavan način za borbu protiv ovisnosti o hrani. To će zahtijevati jaku disciplinu u promjeni prehrambenih navika i stila života. Ambiciozni pokušaji da se ovisnost naglo prekine najčešće nemaju dugoročan uspjeh.
Kako izliječiti ovisnost?
Priznajte sami sebi da imate problem. Može se činiti jednostavnim, ali nije tako. Priznanje ovisnosti je velik korak, bez kojega cijeli postupak liječenja ne bi imao smisla.
Recite prijateljima i obitelji da imate problem. Na taj način će oni moći izbjeći sve situacije u kojima biste mogli pokleknuti i vratiti se ovisnosti. Nakon što njima kažete, postat ćete motiviraniji i odgovorniji u namjeri da se odviknete. Ako ne obavijestite prijatelje i obitelj, oni vas mogu potaknuti da jedete još više, a na taj način će se ovisnost nastaviti razvijati.
Pridružite se grupi za podršku u ovisnostima. Tamo ćete susresti druge ljude iz raznih životnih područja koji također imaju određenu vrstu ovisnosti. Svladat ćete tehnike suočavanja i bit ćete u mogućnosti razgovarati o svojoj ovisnosti s ljudima koji to razumiju.
Dopustite sebi da jedete hranu koju volite, ali samo onda kada ste uistinu gladni. Naučite uživati u malim količinama hrane. Kada osjetite potrebu za hranom zbog raznih negativnih emocija, potražite druge načine da se s njima suočite.
Posjetite svog liječnika kako biste saznali svoje zdravstveno stanje. Ako je vaša ovisnost o hrani uistinu teška, možda ćete biti upućeni kod psihologa s kojim ćete shvatiti zašto hranu koristite u zamjenu za emocije i pronaći pravo rješenje problema.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345