Korisne informacije o medu
Mnogima je poznato da se med ne smije grabiti metalnom žlicom jer gubi svoje vrijedne sastojke, te da ga se ne smije pregrijavati, jer izlaganjem na temperaturi preko 45°C gubi čarobna svojstva. No, malo ih zna da med povećava svoju snagu (antioksidativna svojstva) pri eliminaciji virusa gripe, to znači onda kad je čovjek već bolestan, ako ga se dobro prokuha. I to na način da se tri-četiri žlice meda stave u 1 litru hladne vode, kad voda prokuha ostavi se da ključa tridesetak sekundi, makne se s vatre i nakon par minuta stavi vrećica s čajem.
Uglavnom se preporuča da se med rastopi u mlakim ili hladnim napicima, a ne preporuča se da se uzima žlicom direktno u usta. Med je higroskopan i ako ga se guta direktno može oštetiti sluznicu probavnog trakta i vrlo teško pasti na želudac. To se dešava stoga što med povuče vlagu iz sluznice, isuši je i na taj način ošteti. Tom riziku posebno su izložena djeca. Ako uzimate med direktno, ne smijete ga odmah progutati već ga treba držati u ustima 3-5 minuta uz stalno mućkanje.
Tada se med u ustima rastopi odnosno povuče svu potrebnu vlagu. U ustima otpočne prvi dio probave i želudac ga lakše prihvaća. No, ono najvažnije je da se sva čarolija ili najvrednije sastavnice meda upiju u organizam odmah u ustima i to ispod jezika. Pritom se dešava i jedna potpuno nevjerojatna pojava - plak koji se taloži uz zubno meso na zubima u potpunosti nestaje. Upale zubnog mesa nestaju a simptomi parodontoze se bitno smanjuju ili
nestaju.
Mnogo naših sugrađana dolaskom proljeća "pada u komu" od peludnih alergija, a dolaskom ljeta i ambrozije najradije bi se preselili na mjesec. No, malo ih zna da ih med njihovog lokalnog pčelara može, u dobroj mjeri, osloboditi te peludne napasti. Funkcija lokalnog meda u sprečavanju peludne alergije potpuno je jednostavna. Peludna zrnca u medu su "umrtvljena" i organizam ih prihvaća bez neke značajnije "pobune". No pritom se dešava nešto slično kao i s cjepivom protiv gripe. Organizam puno lakše svladava pelud u medu, a pritom izgrađuje vlastite obrambene mehanizme i kad počne cvatnja biljaka na koje smo osjetljivi mi smo u dobroj formi i možemo ponovno uživati u svim čarima probuđene prirode.
Jedan neugodni bakterijski suputnik naše probave je Helicobacter pylori bakterija koja uzrokuje čir na želucu i kojeg redovita upotreba meda uspješno onemogućava u subverzivnom djelovanju u našim crijevima.
I na kraju gdje i od koga kupiti kvalitetan med. Pa, najbolje je direktno od pčelara. I to iz jednostavnog razloga. Med je gotov, formiran, proizvod već u pčelinjoj košnici. Ne treba mu ništa dodavati, ali niti oduzimati. Svaka nepotrebna manipulacija mu umanjuje vrijednost (pretakanje, filtriranje, homogeniziranje, grijanje i sl.) i stoga je to bolji što je "bliži" košnici, odnosno što se manje s njim manipulira.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345