Uloga masnog tkiva i kada ono zapravo postaje opasnost za zdravlje?

Uloga masnog tkiva i kada ono zapravo postaje opasnost za zdravlje?

Uloga masnog tkiva i kada ono zapravo postaje opasnost za zdravlje?
  • Objavljeno: Petak, 26.08.2022.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Promo

Kategorija: Zdrava prehrana

Za shvaćanje važnosti masnih kiselina u prehrani, važno je upoznati s našim iznimno važnim endokrinim organom – masnim tkivom. Razumijevanjem adipocita (masnih stanica), njihovog identiteta i potencijala shvatit ćete da je njihova sposobnost izvanredna i nimalo skromna. A sve kreće od jedne male masne stanice.

Masno tkivo je endokrini organ

Masno tkivo je jedno od najmanje cijenjenog tkiva u tijelu. Ono se sastoji od adipocita, prekusora matičnih stanica i drugih specijaliziranih stanica isprepletenih u mrežu izvan staničnog matriksa krvnih žila i živaca. Nalazimo ga ispod kože (potkožno masno tkivo) i nabijeno oko unutarnjih organa (visceralno masno tkivo), između mišića, unutar koštane srži i u tkivu dojke. Masno tkivo doživljavamo kao irelevantno, kozmetički odbojno s temeljnom predrasudom da je masno tkivo „loše“. Ali, masno tkivo nije gruda inertnog sala čiju ulogu u zdravlju konstantno i nepravedno kritički zanemarujemo, masno tkivo je važni agent funkcije tijela i zdravlja te obavlja niz izvanrednih i složenih funkcija. Ono je zapravo jako važan endokrini organ.

Funkcije masnog tkiva

Prvi i najkritičniji zadatak masnog tkiva je da skladišti lipide, a gubitak ovog kapaciteta dovodi do nakupljanja lipida u drugim tkivima i organima uzrokujući njihovu disfunkciju. Masno tkivo je i bazen lako dostupne energije, što zahtjeva vrlo složen i koordiniran odgovor na endokrine i neuronske signale za preciznu regulaciju unosa, obrade, skladištenja, razgradnje i oslobađanje hranjivih tvari. Obzirom na raspon te funkcije slobodno možemo zaključiti da je to veliki podvig. Ono je i mehanička barijera od ozljeda i izolator od hladnoće.

Osim adipocita, masno tkivo sadrži brojne druge stanice koje su sposobne proizvoditi određene hormone kao odgovor na signale iz ostalih organa iz cijelog tijela. Djelovanjem ovih hormona masno tkivo igra važnu ulogu u regulaciji glukoze, kolesterola i metabolizmu spolnih hormona. Ova funkcija je izuzetno važna u dijabetičara i kod endokrinih oboljenja.

Masno tkivo specifično utječe i na druga usko povezana tkiva. Peri vaskularno masno tkivo direktno, lokalno utječe na vaskularnu funkciju, dok masno tkivo u zglobovima ima ključnu ulogu na njihovom održavanju. Mali depoi masnog tkiva postoje u blizini očiju, bubrega, srca i drugdje, te svaki od njih ima svoju specifičnu ulogu čime nam otkrivaju nove uvide u zdravlje tih organa.

Matičnim stanicama u koži, mliječnim žlijezdama i koštanoj srži adipociti signaliziraju modeliranje i regeneraciju organa. Masno tkivo u blizini kože i crijeva reagira na invaziju bakterija pridonoseći imunološkoj obrani.

Upala masnog tkiva

Pretilost uzrokuje kroničnu upalu masnog tkiva niskog stupnja, te narušava njegovu endokrinu funkciju što rezultira metaboličkim poremećajima. Budući da je upala masnog tkiva uzročno povezana s patogenezom inzulinske rezistencije i nekoliko kroničnih bolesti, dijetalne intervencije usmjerene na poboljšanje upale masnog tkiva mogu biti korisna strategija za poboljšanje ukupnog metaboličkog profila. To znači da pametnim odabirom prehrane utječemo direktno na veličinu i broj masnih stanica i u konačnici na mršavljenje, regulaciju šećera i cjelokupno zdravlje. Prehrana bogata višestruko nezasićenim masnim kiselinama, te voćem i povrćem koje ima veću gustoću hranjivih tvari i nižu kaloričnu gustoću, daje izvrsne rezultate za mršavljenje i metaboličku ravnotežu.

Masne kiseline u prehrani su iznimno važne u moduliranju funkcije masnog tkiva i homeostaze glukoze i inzulina. Zasićene masne kiseline i trans masti doprinose upali masnog tkiva dok višestruko nezasićene masne kiseline (omega 3) gase upalu masnog tkiva. Omega 3 masne kiseline dosljedno sprječavaju prekomjerno debljanje i osjetljivost na inzulin.

Kurkuma, bobičasto voće, citrusi, peršin, luk i jabuke su bogati izvor polifenola koji također daju blagotvorne učinke na upalu masnog tkiva. Upala masnog tkiva može se prevladati polifenolnim spojevima iz navedenog voća i povrća i opisanim masnim kiselinama. Kako bi se postigle željene prednosti, važno je održavati optimalne razine tih bioaktivnih spojeva u tijelu. Te zahtjeve može ispuniti česta konzumacija ribe, voća i povrća bogatog tim spojevima, kao i pažljivo odabrana hladno prešana ulja poput oraha, konoplje ili boljeg lana.

Matičnjak savjetuje: Vjerujemo da ste prepoznali ulogu masnog tkiva u starenju i razvoju bolesti. Specifične, omega 3 masne kiseline su početni materijal za vitalne signalne molekule koje igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja i staničnih funkcija. Voće i povrće bogato polifenolima su također od iznimne važnosti kako bi se regulirala upala. Obavezno uvrstite u prehranu hladno prešana biljna ulja bogata omega kiselinama, voće, povrće i ribu kako biste pametno upravljali svojim zdravljem.

Preporučeni proizvodi:

Hladno prešano ulje konoplje

Hladno prešano ulje oraha

Hladno prešano ulje divljeg lana

Vitashop

Najnovije

Najčitanije