Masti u prehrani

Masti u prehrani

Masti u prehrani
  • Objavljeno: Četvrtak, 12.03.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Zdrava prehrana

Vrste masti

Postoji više vrsta masti u hrani - zasićene, polinezasićene, mononezasićene i prijelazne masti. Glede zdravlja nisu sve masti jednake. Ah sve imaju jednak broj kalorija po gramu - 9, i to je razlog zbog kojeg ih sve morate ograničiti u svojoj prehrani.

Zasićene masti

Glavni prehrambeni krivac za povišenje kolesterola u krvi i povećanje opasnosti od bolesti koronarnih krvnih žila su zasićene masti koje su čvrste ili poput voska na sobnoj tmeperaturi. Hrana bogata zasićenim mastima je crveno meso većina mliječnih proizvoda, kokosovo, palmino i ostal tropska ulja.

Polinezasićene masti

Ovaj tip masti snizuje kolesterol u krv, ali postoji mogućnost da sudjeluje u kemijskom procesu zvanom oksidavija koji omogućuje stanicama u arterijama da apsorbiraju masti i kolesterol. Uglavnom je u tekućem stanju i na sobnoj temperaturi i u hladnjaku. Biljna ulja kao npr. šafranovo, kukuruzno, suncokretovo, sojino i od sjemenki pamuka bogata su polinezasićenim mastima.

Mononezasićene masti

Ovaj tip masti također snizuje vrijednosti kolesterola u krvi i otporniji je na oksidaciju. Na sobnoj tmperaturi je u tekućem stanju, a u hladnjaku se može početi stvrdnjavati. Maslinovo i orahovo ulje izvori su mononezasićenih masti.

Prijelazne masti

Nazivaju se i djelomično hidrogenizirana biljna ulja. Ovaj tip masti može biti štetan za zdravlje kao i nzasićene masti (možda i više) podižući razinu kolesterol u krviuz ostale učinke. Najčešći izvori su čvrsta biljna masnoća kao npr. margarin i njegovi proizvodi kao što su keksi, krekeri i neki drugi gotovi proizvodi.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Vodič za detoksikaciju

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije