Koliko često ih jedete? Ovo je 10 najgorih vrsta hrane (i pića) za probavni sustav

Koliko često ih jedete? Ovo je 10 najgorih vrsta hrane (i pića) za probavni sustav

Koliko često ih jedete? Ovo je 10 najgorih vrsta hrane (i pića) za probavni sustav
  • Objavljeno: Nedjelja, 04.02.2024.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Canva

Kategorija: Zdrava prehrana

Svima nam je poznato da nezdrava hrana - primjerice fast food - može uzrokovati probavne smetnju koje mogu potrajati i više sati, no važno je znati da konzumacija pogrešne hrane tijekom dužeg vremena može uzrokovati i ozbiljnije komplikacije.

To ne znači da se u potpunosti morate odreći hrane i pića koje volite, ali vodite računa o umjerenosti. Kad je u pitanju zdravlja probava, posebno pripazite na sve navedeno na ovom popisu.

Masna hrana

Pržena hrana je na vrhu popisa najgorih namirnica većine gastroenterologa jer je teška za probavu. Ako je vaš probavni sustav i najmanje osjetljiv, pržena hrana može izazvati žgaravicu i refluks kiseline. Neke od najgorih su pomfrit, pohano meso i bilo što prženo u dubokom ulju.

Prerađena hrana

Ugljikohidrati u rafiniranoj hrani - poput čipsa, gaziranih sokova i bijelog kruha - brzo se kreću kroz probavni sustav, što dovodi do pojave simptoma poput nadutosti, grčeva i plinova.

Čili papričice

Ljute papričice mogu uzrokovati žgaravicu satima nakon što ih pojedete. Vruća, začinjena hrana posebno je nepovoljna za probavni sustav ako je konzumirate prije spavanje ili dok ležite.

Čokolada

Kad je riječ o čokoladi, većina je svjesna da ona znači povećan kalorijski unos, no čokolada može izazvati i probavne smetnje poput žgaravice i želučanih tegoba. Kod nekih ljudi može uzrokovati rijetku stolicu i proljev.

Umjetni zaslađivači

Dok mislite da svom tijelu činite uslugu smanjenjem unosa kalorija, probavni sustav pati kada prirodni šećer zamijenite umjetnim zaslađivačima jer mogu uzrokovati nadutost, proljev i plinove.

Alkohol

Čak i umjerena konzumacija alkohola može opustiti sfinkter u jednjaku, uzrokujući žgaravicu ili refluks kiseline. Previše alkohola može izazvati upalu želučane sluznice ili dovesti do proljeva. Također može spriječiti pravilnu apsorpciju hranjivih tvari i negativno utjecati na jetru.

Kukuruz

Previše bilo koje hrane je loše za probavu za probavu, ali kukuruz u velikim količinama može dovesti do značajnih probavnih poteškoća zbog visokog sadržaja celuloze. Ljudski probavni trakt ne može razgraditi celulozu pa, kad kukuruz prolazi kroz probavni sustav, može uzrokovati grčeve, bolove u trbuhu i plinove.

Kava

Kava iritira sluznicu i može, između ostalog, uzrokovati žgaravicu, refluks kiseline i poteškoće s probavom. No, različita hrana različito utječe na različite osobe pa je moguće da unatoč tome što ste strastveni ljubitelj kave - ne iskusite ove probleme.

Kiselo voće i povrće

Već pri spomeni riječi “kiselo” neki će pomisliti na refluks kiseline - i to s dobrim razlogom. Citrusno voće kao što su naranča, grejp ili limun, ali neke druge namirnice, primjerice rajčice, imaju visok sadržaj kiseline. Pretjerivanje u konzumaciji kiselog voća i povrća može dovesti do pojave refluksa. Situacija se pogoršava ako ih jedete na prazan želudac, pri čemu dolazi do još jače iritacije sluznice želuca.

Sirovo povrće

Iako možda znate za mnoge zdravstvene dobrobiti grickanja sirovog povrća, možete očekivati ​​probleme s probavom ako to radite prečesto. Sirovo povrće sadrži mnogo netopivih vlakana koja mogu uzrokovati nadutost, plinove, proljev i grčeve kada prolaze kroz probavni sustav.

Naposljetku, budite oprezni kada isprobavate novu hranu. Ako imate dijagnosticiran probavni problem, posebno obratite pozornost na to što jedete. Oboljeli od gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB), ulceroznog kolitisa, sindroma iritabilnog crijeva ili celijakije, na primjer, već znaju da trebaju izbjegavati prženu i masnu hranu. U slučaju da primijetite da imate poteškoće s probavom koje se ponavljaju, svakako razgovarajte s liječnikom.

Vezani sadržaj:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije