Neka hrana bude tvoj lijek
U službi zdravlja
Utjecaj na probavni sustav
Najpoznatije i već dobro prihvaćene funkcionalne namirnice drevni su fermentirani mliječni proizvodi obogaćeni probioticima, kulturom živih mikroorganizama koji pridonose očuvanju zdravlja utječući na crijevnu floru i jačanje imuniteta. Potreba uzimanja probiotika nikad nije bila veća, što potvrđuje izjava dr. Michaela L.McCanna: ''Probiotici će u medicini 21. stoljeća biti ono što su antibiotici bili u medicini 20. stoljeća''. Zdravlje crijevne flore narušava se i nakon uspješne terapije antibioticima, steroidnim lijekovima ili kemoterapije, stoga je terapijska doza probiotika uvijek dobro došla. Što je još važnije, nema straha od predoziranja. I liječenje upalnih bolesti crijeva danas je nezamislivo bez primjene probiotika, pa ih s pravom nazivamo ''dobrim bakterijama''.
Više od 85 posto našeg imunološkog-sustava direktno ovisi o ukupnom stanju crijevne mikroflore. A mikrobna ravnoteža promjenjiva je pod utjecajem nepravilne prehrane, stresa, starenja, pa čak i pojedinih lijekova. Prisutnost probiotika (grč. pro bios = za život ), tj. dobrih bakterija, zaustavlja rast štetnih bakterija, gljiva i virusa te sprječava njihovo djelovanje (od infekcija i razvoja teških upalnih stanja, do autoimunih bolesti, alergija i slično).
Dokazano je da probiotici proizvode ''prirodni antibiotik'' protiv štetnih mikroorganizama, razlažu nitrozamin, proizvode i vitamine B skupine, vitamin K, pa čak i probavne enzime koji omogućuju bolju probavu i pojačavaju iskorištavanje pojedinih nutrijenata.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345