Poboljšajte zdravlje jetre
Jetra mora obavljati više od 500 funkcija, što ju čini najopterećenijim organom vašeg tijela. Suvremeni stil života, zagađeni zrak, prehrambeni aditivi i velika količina stresa će definitivno otežati rad jetre.
Dakle, ni ne čudi da jetra može postati sporija, što je faktor mnogih zdravstvenih problema kao što su alergije, artritis, astma, loš dah, sindrom kroničnog umora, žudnja za slatkišima, depresija, umor, glavobolja, migrene, hepatitis, visoki krvni tlak, visoki kolesterol, hipoglikemija, pretilost, loša probava, kožne bolesti i hormonalni poremećaji. Naravno, postoje i drugi faktori koji utječu na razvitak navedenih bolesti, stoga je izuzetno važno da posjetite liječnika.
Pripremite napitke koji ispiru masti iz tijela i potiču rad jetre!
Najimpresivnija stvar kod jetre je njena sposobnost da se regenerira. Ukoliko ćete u organizam unositi ključne hranjive tvari, zdravu hranu i ljekovito bilje, poboljšate ćete cjelokupno zdravlje, ali i zdravlje jetre. Jačanje rada jetre je jedan od načina za povećanje energije, balansiranje težine te jačanje cjelokupnog zdravlja.
Jetra zahtijeva veliku količinu vitamina i minerala kako bi obavljala svoje brojne funkcije. Vaša prehrana bi trebala biti bogata voćem, povrćem i vlaknima.
Jetra mora filtrirati prehrambene aditive. Eliminirajte procesiranu hranu, umjetne boje i konzervanse kako biste olakšali rad jetre.
Jedite puno svježe mrkve i repe koji će pomoći kod čišćenja jetre. Osim toga, jedite jako puno zelene hrane jer klorofil, koji biljkama daje zelenu boju, pomaže očistiti jetru.
Pokušajte dnevno pojesti dvije žlice lanenih sjemenki. One će pomoći kod filtriranja viška hormona. Lanene sjemenke i laneno ulje pomoći će jetri da učinkovitije obavlja svoje funkcije.
Prepoznajte simptome usporene jetre!
U redovitu prehranu svakako uvrstite kurkumu, artičoku, mlijeko čička ili korijen maslačka. Ukoliko ste trudni ili uzimate lijekove, konzultirajte se s liječnikom prije korištenja ovih biljaka.
Smanjite unos rafiniranog šećera i izbjegavajte umjetna sladila.
Konzumirajte sojino mlijeko, tofu ili miso. Te namirnice u sebi sadrže lecitin, koji pomaže jetri da razgradi masti i smanji kolesterol. Lecitin također pomaže smanjiti visoki krvni tlak tako što opušta krvne žile i time omogućava bolji protok krvi.
Unosite kvalitetne multivitaminske mineralne dopune kako bi izbjegli eventualne nedostatke minerala. Jetra ovisi o mnogim hranjivim tvarima, a čak i mali nedostatak hranjivih tvari može biti štetan za zdravlje jetre.
Uzimajte 1000 do 2000mg vitamina C dnevno, čak i ako je vitamin C u multivitaminima koje uzimate.
Isprobajte zeleni sok za detoksikaciju jetre!
Jedite puno češnjaka, luka i brokule jer ove namirnice sadrže sumpor koji je potreban da se poveća aktivnost enzima koji potiču čišćenje jetre. Bez adekvatne razine sumpora, detoksikacija jetre se ne može normalno odvijati, što znači da mnogi toksini u vašem tijelu mogu postati izuzetno opasni.
Izbjegavajte jesti velike obroke, umjesto toga, jedite češće manje obroke sastavljene od lako probavljive hrane.
Jedite lagano pripremljeno povrće, sirovu salatu, sirovo voće i gorko povrće kao što su artičoka, maslačak ili šparoge. Gorko povrće je odlično za čišćenje jetre.
Jedite cjelovite, sirove i neslane orašaste plodove i sjemenke kako biste dobili potrebnu količinu esencijalnih masnih kiselina.
Izbjegavajte jesti tešku i masnu hranu jer na taj način stvarate još više posla za jetru. Izbjegavajte margarin i komercijalna ulja, kao i hranu koja je pripremljena s njima.
Izbjegavajte jesti najmanje tri sata prije spavanja kako biste omogućili jetri dovoljno vremena tijekom noći za obavljanje brojnih funkcija, kako ne bi bila opterećena drugim tjelesnim procesima kao što je probava.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345