Prehrambena medicina
Probiotski nadomjesci
Svjež se jogurt uglavnom pripravlja iz kravljega mlijeka, iako se može raditi i iz ovčjega ili kozjega mlijeka. Svi oni koji ne žele piti fermentirano mlijeko u obliku svježeg jogurta mogu uzimati bakterijski nadomjestak u obliku kapsula osušenih u smrznutome stanju pod vakuumom. Te kapsule sadrže korisne bakterije Lactobacillus acidophilus ili njihovu kombinaciju s drugim bakterijama kao što je Rifidobacterium bifidus. Te se tablete uglavnom prodaju u trgovinama zdravom hranom i ljekarnama pod trgovačkim imenom Acidophilus, Biodophilus i Multidophilus. Iako su te tablete izvrsne, uvijek radije preporučujem ono što nam daje priroda, a to je fermentirano mlijeko. Međutim, svjestan sam da je nekim ljudima, posebice djeci, teško piti svjež jogurt, a neki su alergični na kravlje mlijeko. Za njih su spomenute kapsule izvrsna alternativa. Ako uzimate kapsule, držite ih na hladnome mjestu i zapamtite da jednom kada ih otvorite one traju svega tri tjedna pa bi se nakon toga vremena trebale zamijeniti novima.
Postoji nekoliko čimbenika vezanih za prehranu koje bi valjalo razmotriti kada koristite bakterijski nadomjestak. Bakterije su osjetljive na temperaturu pa nastojte ne uzimati vrlo hladnu ili vrlo toplu hranu ili piće s nadomjeskom. Najbolje je ispravno kombinirati hranu kada uzimate nadomjestak. Primjerice, nemojte kombinirati bjelančevine i škrobnu hranu (kruh, krumpir, rižu, tjesteninu) u istome jelu. Ako se hrana nepravilno kombinira, ona se predugo zadržava u želucu, što produljuje izloženost bakterijskoga nadomjeska želučanoj kiselini koja može uništiti sve bakterije. Što brže bakterijski nadomjestak napusti želudac i uđe u tanko crijevo, to će biti veći broj preživjelih bakterija.
Prebiotici
Posljednjih su godina prebiotici postali vrlo popularni. Mogu se uzimati posebno, ali češće se uzimaju u kombinaciji s probiotskim kapsulama.
Prebiotici su molekule koje potiču rast dobrih bakterija - hrana za dobre momke. Glavni je prebiotik u uporabi fruktooligosaharid, šećerna molekula koju ne koristi tijelo, nego dobre bakterije. Budući da je naziv fruktooligsaharid dugačak i kompliciran skraćen je na FOS. Kada kupujete probiotski nadomjestak poput Acidophilusa, pokušajte potražiti onaj koji sadrži FOS.
Ako uzimate samo FOS ili FOS u kombinaciji s probiotikom, imajte na um da može izazvati nadutost pa je stoga često najbolje početi s malom dozom a potom je polagano povećati. Preporučuje se uzimati FOS u dozi od jedne žličice dva puta na dan. Ako ustanovite da izaziva nadutost, smanjite dozu na jednu četvrtinu žličice jedanput na dan, a potom je postupno povećajte na preporučenu dozu.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345