Proljeće na tanjuru
Antioksidativni potencijal
Kisik nam omogućuje da dišemo, mislimo, krećemo se, jednom riječju - postojimo. No, iako naše tijelo koristi kisik, ono jedan dio pretvara i u slobodne radikale, nestabilne molekule kisika, koje predstavljaju problem kad se nalaze u suvišku.
Sigurno ste vidjeli antioksidanse na djelu u svojoj kuhinji. Na primjer, primijetili ste da naribana jabuka poprimi smeđu boju, čemu je uzrok upravo oksidacija. Međutim, ako na nju iscijedite limunov sok, kao što se i savjetuje u mnogim receptima, tada ona zadrži svoju boju i ne potamni. To je očit primjer snažnog antioksidacijskog djelovanja vitamina C iz limunova soka. Po istom principu antioksidansi u našem tijelu "love" slobodne radikale prije nego što uspiju oštetiti naše stanice. Tako se hrana upliće u prirodne procese propadanja stanica usporavajući starenje tijela.
Stoga ništa nije važnije za zdravlje od stalnog unosa hrane bogate antioksidansima, a to su kvercetin, likopen, lutein, glutation i dobro nam znani vitamini C, E, beta-karoten i mineral selen.
Protuupalno djelovanje
Tijekom upalnog procesa oslobađaju se štetne tvari koje potiču ubrzano razmnožavanje stanica. Medicinska istraživanja pokazuju da razina upalne supstancije, koju nazivamo C-reaktivni protein, može upozoriti na rizik upalnog procesa u organizmu. Dobra vijest je da su se mnoge fitokemikalije iz hrane pokazale kao snažni borci protiv upale. Jedna od najjačih je kurkumin, žuti pigment kurkume, a ne smijemo zaboraviti ni dobro znane omega-3 masne kiseline, čiji dovoljan unos u znatnoj mjeri može smanjiti rizik pojave krvožilnih bolesti. Od ostalih tvari s protuupalnim djelovanjem možemo spomenuti karnosol iz ružmarina i crveni pigment antocijan iz višanja.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345