Što biste trebali jesti s obzirom na svoju dob?

Što biste trebali jesti s obzirom na svoju dob?

Što biste trebali jesti s obzirom na svoju dob?
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 12.01.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Zdrava prehrana

Prehranu prilagodite svojim godinama

Naše tijelo s obzirom na godine traži prehranu prilagođenu tome, a i unos kalorija. Iz desetljeća u desetljeće potrebno je sve manje kalorija, a mijenja se i vrsta namirnica koje imaju najpovoljniji utjecaj na naše tijelo. Evo kako se kroz prehranu najbolje brinuti za svoje tijelo kroz godine:

U dvadesetima

Preporučeni unos kalorija: do 2.000

Težina

Vaš metabolizam je u svojoj najbržoj fazi, ali pretjeran unos alkohola, gotova jela i brza hrana mogu dovesti do problema s težinom. Ograničite se na tri alkoholna pića kada izađete van, a što se prehrane tiče naviknite se na jednostavnija jela spremljena kod kuće.

Istražite svoje (vrlo osobno) zdravlje sa 20, 30, 40, 50 godina!

Vaša superhrana

Sve vrste voća i povrća - najmanje 5 porcija dnevno. Ako živite ubrzanim načinom života, ove će vam namirnice podići imunitet i zaštititi zdravlje.

Masna riba: jednom tjedno. Svejedno planirate li obitelj sada ili kasnije steknite naviku jedenja masnih riba (skuša, tuna, srdela, šaran, som). Bogate su omega3 kiselinama, neophodnim za vaše tijelo i za razvoj djeteta kada zatrudnite.

U tridesetima

Preporučeni unos kalorija: 1.940

Težina

Ako ste rodili djecu možda vam je ostao višak kilograma, a i mišići vam počinju gubiti tonus. Jedite hranu bogatu vlaknima, povrće i cjelovite žitarice koje su zasitne, ali nemaju toliko kalorija.

Vaša superhrana

Tjestenina od cjelovitog (integralnog) brašna: bogata je ugljikohidratima koji se sporije "otpuštaju" i savršena za produljenje tijelu iskoristive energije koja vam je potrebna kad se brinete i za posao i obitelj. Ili se odlučite za zobenu kašu, te integralna peciva sa sjemenkama.

Sjemenke: ukorporirajte sjemenke u svakodnevnu prehranu. Pospite sezam ili suncokretove sjemenke po salati ili pecivu kako biste povećali unos magnezija koji je potreban za oslobađanje energije i može ublažiti simptome PMS-a, koji se mogu pogoršati u tridesetima.

U četrdesetima

Preporučeni unos kalorija: 1.925

Težina

Ako niste aktivni, izgubit ćete do tri kilograma mišića u ovom desetljeću svog života, a masnoće ćete nakupljati puno brže nego prije (čak tri puta brže). Smanjivanje porcija hrane samo malo će vam učiniti veliku razliku.

Vaša superhrana

Soja: barem jedan obrok dnevno. Soja je izvrstan izvor fitoestrogena, spojeva biljnog porijekla koji imaju estrogenski efekt na ljude koji mogu pomoći u ublažavanju tegoba prvih znakova menopauze. Pijte sojino mlijeko i jedite tofu.

Prilagodite jelovnik svojim godinama!

Bobičasto voće: nekoliko šaka ovog voća na tjedan. Kupine, maline, borovnice, ribizli, jagode...su bogati antioksidansima koji igraju važnu ulogu u zaštiti koće od starenja.

Orašasto voće: jedna porcija pet puta tjedno. Lješnjaci, orasi, bademi...bogati su vitaminom E, odličnim antioksidansom koji smanjuje rizik od srčanih oboljenja.

U pedestima

Preporučeni unos kalorija: :1.800-1.900

Težina

Hormonalne promjene mogu izazvati i promjenu težine. Važno je smanjiti unos slatke hrane i šećera jer povišuju masnoće u krvi. Potrebno je jesti oko 150 kalorija manje nego li što ste to činili prije 30 godina.

Vaša superhrana

Jogurt: Jedan do dva obroka dnevno. Jogurt je bogat kalcijom koji pomaže čuvati kosti. Osim toga prirodne bakterije pomažu očuvati zdravlje probavnog sustava.

Jetrica: jednom tjedno. Jetrica su veoma bogata vitaminom D i B12, vitaminima kojih često manjka kod starijih ljudi, a koji su neophodni za zdravlje kostiju i sprečavanje anemije.

U šezdesetima

Preporučeni unos kalorija: 1.900

Težina

Vaše su potrebe gotovo iste kao i u pedesetima, sve dok aktivnost tijela održavate na istoj razini. Ako ste oduvijek bili mršavi, sada je vrijeme da nabacite koji kilu jer će svaka moguća buduća bolest trošiti rezerve tjelesne masti. U prehranu uključite orašasto voće i zdrave masnoće.

Vaša superhrana

Brazilski oraščić: puna šaka, pet puta tjedno. Brazilski oraščić je bogat selenom, koji pomaže organizam zaštititi od raka (većina slučajeva raka se javlja nakon 65 godine života).

Marmite (namaz od kvasca i povrća): čajna žličica nekoliko puta tjedno. Namaz bogat folnom kiselinom i B vitaminima izvrstan je održavanje mozga vitalnim. Folnom kiseilnom je bogato i zeleno povrće kao što su šparoge i brokula.

U sedamdesetima

Preporučeni unos kalorija: 1.800

Provjerite što je s godinama normalno, a što nije!

Težina

Nakon 75 godine života potrebno vam je samo 1.800 kalorije ako ste manje aktivni. Osim toga, vidjet ćete da vam je apetit smanjen. Hrana bogata cinkom kao što su morski plodovi, crveno meso i žitarice pomaže jačanju imunološkog sustava, čuva funkciju prostate i pomaže zacjeljivanje rana.

Vaša superhrana

Jetirca: barem jednom tjedno. Jetrica su veoma bogata vitaminima D i B12 koji su neophodni za starije ljude.

Pšenične klice: jedna jušna žlica dnevno. Pšenične klice su izvrstan izvor vitamina E, glavnog vitamina borbe protiv starenja.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Očistite organizam i osnažite tijelo ovim ukusnim juhama

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije