Zašto aroniju smatramo super voćem budućnosti?
Što je aronija?
Posljednjih se godina sve češće spominje aronija i njen blagotvorni učinak na ljudski organizam. No što je zapravo aronija? Često je aronija pogrešno predstavljena i sortirana prema mjestu uzgoja pa ste vjerojatno već čuli kako se spominje sibirska, njemačka ili poljska aronija. Aronija je vrsta voća, listopadni grm koji pripada porodici ruža, a postoje tri vrste aronije: crvenoplodna aronija (lat. Aronia arbutifolia), ljubičastoplodna aronija (lat. Aronia prunifolia) i (lat. Aronia crnoplodna aronija melanocarpa), koja je ujedno i najraširenija. Iz neznanja ljudi aroniji često daju geografske predznake, a zapravo postoje samo tri navedene vrste i nekoliko sorti arojine od kojih su najproširenije: Nero, Viking, Aron, Altsajska krupnoplodna, Moravska slatkorodna.
Prirodno stanište ove biljke izvorno je bilo područje Sjeverne Amerike gdje su je Indijanci koristili kao prehrambenu namirnicu i kao lijek protiv želudčanih i crijevnih tegoba. Na područje Europe aronija je dospjela početkom 19.stoljeća i uzgajana je kao ukrasna biljka. Njezini predivni bijeli cvjetovi čak su joj donijeli nagradu Kraljevskog vrtlarskog udruženja u Engleskoj 1972. godine, da bi desetljećima kasnije bila otkrivena i njezina puno važnija "unutarnja" ljepota odnosno ljekovita svojstva!
Svježi plodovi aronije imaju najveći antioksidativni kapacitet među svim bobičastim i ostalim voćem istraživanim do sada!
Danas znamo da su malene tamnoplave bobice aronije prepune antioksidansa te su u svijetu nedavno prepoznate kao uvjerljivo najzdravije voće i najbolji prirodni lijek protiv raka.
Najveća ekološka plantaža aronije s Bio certifikatom u Hrvatskoj nalazi se kraj Ivanić - Grada.
Aronija sadrži pet do deset puta više antocijana, flavonoida, minerala i vitamina od drugih vrsta voća te zahvaljujući niskoj razini šećera ima intenzivnu, kiselkastu i trpku aromu koju je moguće ublažiti miješanjem s drugim vrstama voća poput borovnica, jagoda ili jabuka. Kako bi se produljio vijek trajanja bobice se mogu zamrznuti, osušiti ili se može napraviti marmelada, čaj, sok, džem, sirup, vino, prah, liker, pa čak i rakija.
Ljekovita svojstva aronije
Gotovo je nemoguće nabrojati sve pozitivne strane ovog super voća, ali osim što je najbolji antioksidans i prirodni borac protiv raka, aronija također pomaže i kod visokog krvnog tlaka tako što djeluje poput antiupalnog sredstva i opušta arterije putem proantocijanidina.
S obzirom da je prepuna flavonoida, aronija je iznimno učinkovita:
- protiv kardiovaskularnih bolesti
- smanjuje razinu glukoze u urinu i razinu oksidacije lipida te tako pomaže kod šećerne bolesti
- odlično djeluje na jačanje imunološkog sustava.
- štiti stanice od oštećenja
- štiti oči od nastanka mrene
- štiti kožu od opasnih sunčevih opeklina
- djeluje iznimno blagotvorno na crijeva i želudac
- omogućava pravilan rad jetre i žuči
- pročišćava krvotok od toksina
- ublažava migrene i glavobolje
- pospješuje rad štitnjače
učinkovita je pri izlučivanju teških metala i radioaktivnih tvari (ruski znanstvenici koristili su aroniju nakon nuklearne katastrofe u Černobilu 1986. godine za ublažavanje zdravstvenih tegoba zaraženih osoba).
Osim flavonoida i antocijana koji neutraliziraju slobodne radikale u tijelu, aronija je i pravo prirodno blago prepuno vitamina, pa tako sadrži gotovo pola abecede - C, A, E, B, B2, B6, B9 i vrlo rijedak vitamin P, dok od minerala sadrži željezo, kalij, kalcij, magnezij, mangan, jod, fosfor i cink. Zapravo je nemoguće pronaći toliko zdravlja i prirode na jednom mjestu, kao u ovom bobičastom voću koje pri uzgoju ne zahtijeva posebnu pažnju.
Kako konzumirati aroniju?
Čaj od aronije
Čaj od aronije pomaže kod čira na želucu, upale mokraćnog mjehura te smanjuje druge upale.
Čaj od aronije radi se od ploda biljke.
Mješavina čaja sadrži opnu aronije prepunu vitamina C, osušene i sitno mljevene cijele bobice. Samo 1 g ekstrakta iz opne aronije ima isti antioksidativni učinak na organizam kao i sok od 11 limuna.
Način korištenja
Filter vrećicu stavite u vodu zagrijanu na 80°C. Vrećicu ostavite u šalici dok ne ispijete čaj. Čaj od aronije možete poslužiti toplog ili hladnog s kockicama leda. Čaj treba piti nezaslađen jer sladila mogu umanjiti djelotvornost.
Sok od aronije
Sok od aronije je 100% prirodan, dobiven hladnim cijeđenjem pažljivo odabranih plodova. Ne sadrži vodu, konzervanse, šećer, arome, aditive niti bilo kakve druge dodatke.
Sok od aronije je 100% prirodan, dobiven hladnim cijeđenjem pažljivo odabranih plodova. Sok ne sadrži vodu, konzervanse, šećer, arome, aditive niti bilo kakve druge dodatke.
Preporučena dnevna doza je 0,3 do 0,5 dcl. Prije upotrebe potresti.
Sok je dobiven hladnim prešanjem. Prirodno sadrži vitamin C koji doprinosi zaštiti stanica od oksidativnog stresa, doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava i smanjenju umora i iscrpljenosti.
Certificirane, 100% biološke proizvode Aronia live možete nabaviti u svim dm prodavaonicama i boljim ljekarnama.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345