Je li moguće obnoviti oštećenu kosu bez šišanja?

Mnogi traže brzo rješenje za ispucale vrhove i oštećenu kosu, nadajući se da će izbjeći drastično šišanje. No, postoje li doista proizvodi koji mogu obnoviti kosu ili su "obnavljajući" regeneratori i "noćni tretmani" samo način da odgodimo neizbježno skraćivanje?
Odgovor ovisi o vrsti oštećenja. Pojam "oštećena kosa" može značiti različite stvari, od uobičajene suhoće i blage neukrotivosti, koje se mogu poboljšati pravilnom njegom, do ozbiljnijih problema poput ispucalih vrhova i lomljenja, koji zahtijevaju drugačiji pristup.
Kako popraviti oštećenu kosu kod kuće?
Ako vam neka maska s dubinskim djelovanjem ili "njegujuće" ulje obećava da će popraviti godine peglanja ili izbjeljivanja kose, velika je vjerojatnost da je to samo marketinški trik. Nažalost, kada se kosa jednom ošteti (čak i malo), ne možete je potpuno vratiti u prvobitno, zdravo stanje. Dok je vlasište građeno od živih stanica koje se mogu regenerirati, vlas kose sastoji se od neživog keratina što znači da se ne može popraviti ili "zacijeliti" sama od sebe.
Kosa, za razliku od vlasišta, nije živa i ne može se regenerirati sama od sebe. Ipak, blaža oštećenja poput suhoće i neukrotivosti uzrokovana pretjeranim češljanjem, čestim pranjem ili izlaganjem UV zrakama mogu se ublažiti pravilnom njegom. Hidratantne maske i sastojci poput limunske kiseline, dimetikona i glicerina mogu obnoviti vlagu i dodati sjaj koji traje nekoliko pranja. Ulje jojobe i aloe vera također su odlični za omekšavanje i zaglađivanje.
S druge strane, trajno oštećenje unutarnje strukture kose, uzrokovano kemijskim tretmanima i toplinskim stiliziranjem, ne može se u potpunosti popraviti. U takvim slučajevima ni najbolji tretmani ne mogu vratiti kosu u prvotno stanje.
Koje je rješenje za jako oštećenu kosu?
Za ozbiljno oštećenu kosu jedino pravo rješenje je šišanje, posebno kada su u pitanju ispucali vrhovi. Budući da su najudaljeniji od vlasišta, prirodna ulja ih teško dosežu, zbog čega ostaju suhi, lomljivi i skloni daljnjem pucanju. Ako se ne uklone na vrijeme, ispucali vrhovi mogu se širiti duž vlasi, pogoršavajući stanje kose. Pokušaj očuvanja duljine može imati suprotan učinak, omogućujući oštećenju da se dalje širi.
Ipak, neki tretmani za obnavljanje kose nisu samo marketinški trik. Proizvodi i tretmani za "obnavljanje veza" koji sadrže patentirane aminokiseline, obećavaju jačanje oslabljenih veza unutar vlasi i vraćanje snage kosi. Iako mogu privremeno poboljšati izgled i teksturu, njihova učinkovitost u trajnoj obnovi ispucalih vrhova nije znanstveno potvrđena. Ako razmišljate o šišanju, isprobavanje ovih tretmana može biti korisno, ali s realnim očekivanjima da ne mogu potpuno vratiti kosu u njezino prvobitno zdravo stanje.
Kako privremeno prikriti oštećenja?
Bez obzira na to kako odlučite riješiti problem, uvijek možete privremeno poboljšati izgled kose s pomoću ulja i seruma bogatih emolijensima (poput dimetikona i pantenola). Ovi sastojci privremeno zatvaraju kutikulu (površinski sloj) kose stvarajući glađu i sjajniju površinu. Ipak, imajte na umu da je učinak isključivo kozmetički i nestaje čim operete kosu.
Ako želite dugotrajniji, ali skuplji način prikrivanja oštećenja, razmislite o tretmanu sjajila za kosu, koji može privremeno poboljšati izgled suhe i oštećene kose.
Jednako važno kao (i često lakše od) njege nakon oštećenja jest prevencija. Jednostavne navike poput prskanja zaštitnog spreja prije stiliziranja toplinom ili korištenja svilene jastučnice kako biste smanjili zapetljavanje mogu značajno pomoći u očuvanju jake, glatke i zdrave kose. Jer na kraju dana, najbolji način za popravak oštećene kose jest spriječiti da do oštećenja uopće dođe.
Vezani sadržaj:
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Namaz od cikle i feta sira
1:20h12345 -
Recept tjedna
Kremasta juha od šampinjona
30 min12345 -
Recept mjeseca
Rižoto s tikvicama
40 min12345