25 načina da bebi osigurate ugodnu kupku!

25 načina da bebi osigurate ugodnu kupku!

25 načina da bebi osigurate ugodnu kupku!
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 12.06.2017.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Česta pitanja

Prvo kupanje je važno iskustvo kako za novorođenče tako i za roditelje. Stres, plač i nedostatak iskustva nimalo ne doprinose ugodnom iskustvu i zadovoljstvu posebice u prvim tjednima bebinog života.

Naše mame skupile su 25 najčešćih pitanja i isto toliko odgovora koji Vam mogu uvelike pomoći u prilagodbi.

Top 25 pitanja vezanih za prvo kupanje:

1. Koja odjeća i koji dodaci za kupanje su potrebni?

Za početak, potrebni su vam:

Što još može biti od koristi:

2. Kada prvi put kupati bebu nakon izlaska iz rodilišta?

Najbolje je pričekati sa kupanjem novorođenčeta 2 do 3 dana, uzmite si vremena da se naviknete na bebicu i bebica na vas. Veoma često, bebina koža prekrivena je sirastim mazom, koji štiti i hidratizira kožu stoga se ne preporučuje ranije kupanje bebe.

3. Kako bebu naviknuti na vodu?

Najbolja metoda je da postepeno stavljate bebu u vodu, počevši od nogu. Drugi način je da bebu omotate pelenom i stavite ju u vodu. Zahvaljujući peleni, novorođenče se osjeća sigurnije, toplije i mirnije a vama je olakšano držanje bebe da vam ne sklizne iz ruku prilikom kupanja.

4. Gdje kupati novorođenče?

Mjesto za kupanje bebe treba biti uvijek isto, a najbolje je u kupaonici gdje vam je sve na dohvat ruke, naravno, ukoliko vam prostor to dozvoljava.

5. Kadica za kupanje, kanta, umivaonik… u čemu kupati bebu?

Oblik i forma nisu toliko bitni, važno je da roditelji mogu čvrsto držati bebu. Vrlo često su oba roditelja prisutna prilikom prvih kupanja što bebi omogućava opuštenije i sigurnije kupanje. Kao rezultat toga, roditelji se ponašaju mirnije i slobodnije što uvelike smanjuje stres prilikom kupanja.

6. Koliko dugo bi kupanje trebalo trajati?

Koža novorođenčeta je veoma osjetljiva i zato duga kupanja nisu preporučljiva s obzirom na to da mogu uzrokovati gubitak zaštitnog sloja na bebinoj koži. Stoga preporučamo kupanje u trajanju od 5 do 10 minuta.

7. Koliko često kupati novorođenče?

To je veoma individualno; ljeti se preporučuje kupati bebicu svaki dan, dok tokom ostalih godišnjih doba bebu možete kupati svaki drugi dan. Najvažnije je da beba ima dnevnu rutinu i određeno vrijeme za kupanje. Ako ne kupate bebu svaki dan, ne zaboravite oprati intimna područja, vrat, iza uha te ostala područja na kojima se skuplja prljavština, ostaci hrane i ostaci ljuštenja kože.

8. Da li je bolje novorođenče kupati ujutro ili navečer?

Večernja kupanja, ukoliko su u isto vrijeme svaki dan, smiruju i relaksiraju novorođenče prije spavanja. Ukoliko novorođenče trebate kupati ujutro ili tokom dana, izbjegavajte izlaske van kako se dijete ne bi razboljelo.

9. Koju količinu vode je potrebno staviti prilikom kupanja novorođenčeta?

Ukoliko ste sigurni, stavite dovoljno vode da ona prekrije cijelo tijelo novorođenčeta kako bi bebici bilo toplo. Ukoliko niste sigurni u sebe, možete početi sa manje vode, no polijevajte vodu po djetetu kako mu ne bi bilo hladno.

10. Koja je idealna temperatura vode za kupanje?

Optimalna temperatura je 37 stupnjeva. Ipak, svaka beba je drugačija, svaka beba ima drugačiju tjelesnu temperaturu (no zapamtite da topla voda isušuje kožu).

11. Koja je idealna temperatura prostora u kojem se beba kupa?

Preporuča se da se bebu kupa na temperaturi od 24-25 stupnjeva. Isto tako, poželjno je da i odjeću držite u istoj sobi kako bi se izbjegle nagle promjene temperature prilikom oblačenja novorođenčeta.

12. Kako provjeriti temperaturu vode?

Postoje različite metode za provjeru temperature vode. Postoje kadice sa ugrađenim termometrom, no opcija je i običan termometar. Možete prakticirati i tradicionalne metode provjere temperature kao što je lakat- koža je na tom djelu mekanija pa samim time i osjetljivija. Prilikom provjere temperature vode, bitno je da vam voda na osjet nije ni prehladna ni pretopla – tada možete biti sigurni da je temperatura idealna za kupanje.

13. Kako držati novorođenče?

Postoji nekoliko načina kako držati novorođenče, uključujući i bočno držanje ili tradicionalno-na trbuh, da beba gleda u vodu. Kao rezultat toga, beba se osjeća sigurno i mirno. Ne brinite za pupčanu vrpcu, koji trenutak u vodi neće uzrokovati nikakve probleme.

14. Kako oprati intimne dijelove kod dječaka?

Intimna njega kod dječaka zahtjeva posebnu pozornost kada je u pitanju prepucij, kojeg je nakon mokrenja, ili još važnije, nakon stolice bitno oprati tako da se prepucij lagano pomakne dolje no nemojte to pomiješati sa povlačenjem prepucija prema dolje. Ne zaboravite uvijek oprati intimno područje iza testisa s obzirom na to da stolica često ostaje u tom dijelu. Podignite ih i nježno operite to područje.

15. Kako oprati intimne dijelove kod curica?

Intimna njega kod curica je iznimno važna jer su intimni dijelovi izloženi, a osjetljivi na infekcije, stoga ih operite temeljito prilikom svake promjene pelena sa pamučnim jastučićima najjednostavnijom tehnikom – ravno od gore prema dolje/prema anusu, nikada u suprotnom smjeru zato što postoji opasnost od prenošenja stolice. Ako primijetite bijelu mast između stidnih usana, to je samo sirasti maz i njega ne treba brisati. On je prirodna zaštita intimnim dijelovima i s vremenom će se sam isprati.

16. Smiju li se uši namočiti tokom kupanja?

Nije nikakav problem ako malo vode uđe u uši, na kraju krajeva, beba je 9 mjeseci provela u vodenom okruženju. Ukoliko ste zabrinuti zbog toga što je voda ušla vašoj bebi u uho, možete bebu lagano nagnuti na stranu tako da voda može nesmetano isteći van.

17. Kupanje vs. hranjenje

Novorođenče ne bi trebalo kupati odmah nakon hranjenja jer bi to moglo uzrokovati podrigivanje i povraćanje. Preporuča se da pričekate sat vremena nakon hranjenja ili okupajte bebu prije hranjenja. Ukoliko je beba jako gladna i nervozna, možete ju malo nahraniti, okupati a nakon toga nahraniti do kraja.

18. Kupanje vs. spavanje

Kupanje poboljšava kvalitetu sna kod novorođenčeta, i ono najvažnije, smiruje bebu, pa, ukoliko beba ima problema sa spavanjem, preporučamo da kupanje uključite u svakodnevni ritual.

19. Kupanje novorođenčeta vs. tvrda voda

Ukoliko imate tvrdu vodu, koristite filter za pročišćavanje, ili prethodno prokuhajte i ohladite vodu. To je posebno važno ukoliko beba ima problema sa kožom, jer bi tvrda voda mogla uzrokovati iritaciju osjetljive bebine kože. Voda se smatra tvrdom ukoliko sadrži veliku koncentraciju kalcija, magnezija i ostalih metala. Može uzrokovati napetost kože te probleme sa uklanjanjem prljavštine zbog čega koristimo više sapuna za kupanje što nikako se nikako ne preporučuje zato što u kombinaciji sa tvrdom vodom stvara barijeru koja zatvara pore te otežava proces prirodnog disanja kože. Ukoliko želite omekšati vodu, dodajte sodu bikarbonu.

20. Kupanje novorođenčeta vs. nosna kongestija

Ne postoje indikacije za ne kupanje bebe sa nazalnom kongestijom. Čak suprotno, topla voda u kombinaciji sa uljem lavande može pomoći u rješavanju problema.

21. Kupanje novorođenčeta vs. pupčana vrpca

Ne brinite ako se pupčana vrpca namoči. Neće biti nikakvih problema sa zacjeljivanjem. Samo osušite vrpcu nakon kupanja, preporučuje se sa pamučnim štapićem, i obrišite oko prstena. Možete i dezinficirati sprejem, pričekati trenutak i obrisati.

22. Kupanje novorođenčeta vs. prehlada

Ukoliko novorođenče ima prehladu ili je bolesno nemojte ga kupati. Umjesto toga, uzmite vlažne pamučne maramice te obrišite lice, ruke, intimna područja, pazuhe, vrat, uši te ostala područja na kojima se zadržava prljavština i gdje može doći do iritacije kože.

23. Kako pripremiti škrobnu kupku?

Škrobna kupka je kupka spremljena u škrobnoj vodi. Kupka je najjednostavniji način za sprječavanje osipa, alergija i ekcema. Škrob umiruje i njeguje kožu te donosi olakšanje u slučaju osipa ili peckanja. Ukoliko nemate puno vremena samo pomiješajte 2-3 žlice krumpirovog škroba u jako vruću vodu i zatim ulijte u kadicu za kupanje te provjeravajte temperaturu kako bi se uvjerili da kupka nije prevruća.

24. Kupanje novorođenčeta sa lanenim uljem

Kupka sa lanenim uljem je jedan od boljih domaćih pripravaka – tom kupkom bebina koža se hidratizira. Prokuhajte lanene sjemenke, ulijte tekućinu u kupku i razrijedite toplom vodom.

25. Kupanje novorođenčeta u majčinom mlijeku

Majčino mlijeko je izvrsno za sve namjene. Izvrstan je kućni pripravak za različite vrste iritacija, suhu kožu, te za hidrataciju bebine kože. Ima nekoliko načina za spremiti kupku sa majčinim mlijekom, npr. Stavite 50ml mlijeka u vodu u kadici ili utrljajte bebino tijelo sa pamučnim jastučićima koji su prethodno umočeni u majčino mlijeko.

Više informacija potražite na www.babyland.hr!

Vitashop