Dojenje i lijekovi

Dojenje i lijekovi

Dojenje i lijekovi
  • Objavljeno: Četvrtak, 19.07.2012.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Poznato je da u žena koje doje, a uzimaju medikamentnu terapiju dolazi do izlučivanja malenih količina lijeka putem mlijeka. Stoga je potrebno da se majka dojilja prije uzimanja lijeka uvijek posavjetuje sa svojim liječnikom. Kao i za trudnice, i za dojilje i dalje ostaje preporuka da se propisivanje i davaje lijekova svede na što manju mjeru.

Antibiotici

Žene koje kratko vrijeme moraju uzimati antibiotike, mogu najčešće i dalje dojiti. Ipak se mora uzeti u obzir da može doći do promjena crijevne flore u dojnčeta i da se može razviti alergija na lijek. Žene ne bi smjele dojiti ako uzimaju kloramfenikol, klindamicin i linkomicin. Ako se metronidazol (Efloran, Flagyl, Medazol) uzme u jednoj dozi, onda valja prekinuti dojenje jedan dan jer ovaj lijek uzrokuje kiseli okus mlijeka. Kod tinidazola (Flasygin) pauza mora biti tri dana.

Antidijabetici

Inzulin se ne izlučuje putem majčina mlijeka, za razliku od oralnih antidijabetika, koji teoretski mogu dovesti do hipoglikemije u djece.

Antiepileptici

Feniton (Difetoin, Hydanphen), valproična kiselina i carbamazepin (Tegretol) ne dovode do viših koncentracija u mlijeku i zato vrijede za relativno bezopasne u smislu primjene kod dojilje. Etosuksimid (Asamid), fenobarbital (Phenobarbiton) i primidon (Primidon) nalaze se naprotiv u relativno visokim koncentracijama u majčinu mlijeku i zato ih se smatra nekompatibilnima s dojenjem.

Beta adrenergički blokatori

Koncentracije u mlijeku su premalene da bi izazvale bilo kakav učinak u dojnčeta. Izuzeci su: atenolol (Atenolol, Ormidol, Tenomin), acetbutol, nedolol i sotalol.

Oralni kontraceptivi

Niske doze kontraceptiva ne škode dojenčetu jer su koncentracije hormona u mlijeku vrlo niske.

Psihofarmaci

Većina autora savjetuje da se antipsihotici ne uzimaju u razdoblju dojenja. Antidepresive valja davati samo u strogim indikacijama, kada je korist terapije za majku veća od štetu koju dijete trpi prekidom dojenja. Svakako valja izbjegavati: klorpromazin, klorprotiksen, doksepin, flufenazin, haloperidol, promazin, tioridazin...

Tiazidni diuretici

U visokim dozama ovi lijekovi mogu dovesti do supresije stvaranja mlijeka.

Ostali lijekovi

Tireostatici se ne preporučuju, osim propiltiouracila. Žene pod terapijom citostaticima ne smiju dojiti. Acetilsalicilna kiselina i ostali salicilati mogu biti jako štetni za dojnče pa se njihova upotreba ne preporuča. Majka umjesto toga smije uzimati u propisanim količinama acetaminofen (Panadon, Paracetamol). Soli zlata mogu izazvati alergijske reakcije. Bromokriptin (Bromergon) inhibira stvaranje mlijeka. Dihidroergotamin (Ditamin) i erotaminh mogu dovesti do povraćanja, proljeva, konvulzija i smanjenja laktacije. Antacid cimetidin može smanjiti želučanu sekreciju u djeteta i dovesti do podražaja mozga. Antihistaminik klemastin može izazvati pospanost, iritabilnost, vriskav plač, zakočenost šije i odbijanje hrane.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Iskoristite chia sjemenke za ove ukusne kombinacije!

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop