Što je amniocenteza?
Koliki je rizik od pobačaja kod amniocenteze?
Iako se često procjenjuje da je rizik između jedan na 200 i jedan na 400, ne postoji stvarni konsenzus o riziku od pobačaja zbog amniocenteze.
Budući da će određeni postotak žena spontano pobaciti u drugom tromjesečju bez obzira na sve, ne postoji način spoznavanja da li je pobačaj nakon amniocenteze zapravo uzrokovan postupkom. Vaš rizik ovisi velikim dijelom o vještini i iskustvu liječnika koji obavlja postupak.
Postoji li način kako bi se smanjio rizik?
Zamolite liječnika ili genetskog savjetnika da vas uputi liječniku s puno iskustva, po mogućnosti onom koji čini najmanje 50 amniocenteza godišnje.
Također, želite da iskusan tehničar putem ultrazvuka pruža vodstvo tijekom postupka. To uvelike poboljšava šanse da će liječnik moći dobiti dovoljno tekućine na prvom pokušaju i izbjeći ponavljanje postupka. Kada se koriste kontinuirane smjernice putem ultrazvuka, ozljede djeteta od igle su vrlo rijetke.
Mogu li se sastati s genetskim savjetnikom prije nego što se odlučim za amniocentezu?
Da. U stvari, većina centara vani zahtijevaju da se susretnete s genetskim savjetnikom kako bi raspravili o rizicima i koristi raznih metoda prenatalnog probira i testiranja. Dobro je to učiniti prije invazivnog postupka kao što je amniocenteza i biopsija korionskih resica. Savjetnik će uzeti povijest bolesti i postaviti pitanja o trudnoći.
Vaši odgovori će omogućiti savjetniku da vam obrazloži rizik od kromosomskih problema ili određenih genetskih bolesti. Tada možete odlučiti želite li amniocentezu ili biopsiju korionskih resica ili odreći se testiranja.
Ako se odlučim za dijagnostičko testiranje, kako mogu odlučiti između amniocenteze ili biopsije korionskih resica?
I jedan i drugi test mogu vam reći da li vaša beba ima kromosomske probleme ili određene genetske poremećaje.
Biopsija korionskih resica radi se ranije u trudnoći (obično između 11. i 12. tjedana), tako da možete saznati bebino stanje što prije. Ili, ako je ozbiljan problem možete se odlučiti prekinuti trudnoću dok ste još uvijek u prvom tromjesečju.
S druge strane, možda ćete radije pričekati rezultate neinvazivnog testiranja u drugom tromjesečju prije nego što se odlučite za invazivno testiranje. U tom trenutku, amniocenteza će biti vaš jedini izbor.
Ostala razmatranja mogu također utjecati na vašu odluku. Na primjer, ako imate visok rizik za dijete s defektom neuralne cijevi, možda ćete željeti amniocentezu, jer biopsija korionskih resica ne može dijagnosticirati te nedostatke.
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345