Abeceda svih tegoba u trudnoći

Abeceda svih tegoba u trudnoći

Abeceda svih tegoba u trudnoći
  • Objavljeno: Srijeda, 18.07.2012.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Dijabetes

Dijabetes nastaje kada u organiznu ponestane inzulina, koji kontrolira nivo šećera u krvi. Oko 5% trudnica oboli od gestacijskog dijabetesa (manifestira se isključivo u trudnoći i povlači se nakon porođaja). Budući da često izostaju očigledni simptomi, potrebno je redovno davati urin na analizu. Ukoliko se uoči prisustvo šećera (glukoze) u urinu, liječnik će vas uputiti na analizu krvi, da bi provjerio da li se radi o gestacionom dijabetesu.

Kolike su šanse da obolite?

Sama činjenica da ste u drugom stanju, povećava rizik od pojave dijabetesa. Ipak, rizik je veći ukoliko ste gojazni, konzumirate slatku hranu u većim količinama, stariji ste od 35 godina, ili nosite više od jedne bebe.

Pročitajte važne informacije o dijabetesu i trudnoći.

Kako se liječi?

Injekcije inzulina najčešće nisu potrebne, ali je neophodna stalna kontrola i nadzor, često i boravak u bolnici. Srećom, u većini slučajeva, trudnoća napreduje normalno i ne postoje kontraindikacije za normalan porođaj.

Što trebate učiniti?

Najbolji način kontroliranja dijabetesa je adekvatno korigiranje prehrane. Smanjite unos slatkiša i zaslađene hrane i pijte mnogo vode. Određena istraživanja pokazuju da namirnice bogate vitaminom B6 mogu umanjiti komplikacije trudničkog dijabetesa. U dobre izvore ovog vitamina spadaju meso, riba, žumance i zeleno lisnato povrće.

Da li je opasno?

Jest, ali samo u ekstremnim slučajevima. Ukoliko se ne tretira na pravi način, gestacioni dijabetes može uzrokovati i vama i bebi ozbiljne probleme, kao što su oštećenje bubrega i koma. Zbog toga je neophodno da bolest bude adekvatno regulirana i stalno pod kontrolom.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Dijabetes i prehrana

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop