Višeplodna trudnoća i njeni rizici

Višeplodna trudnoća i njeni rizici

Višeplodna trudnoća i njeni rizici
  • Objavljeno: Četvrtak, 19.07.2012.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Postoji nekoliko razloga koji uzrokuju višeplodnu trudnoću

  • nasljedne osobine: ako u ženinoj povijesti obitelji ima slučajeva višeplodne trudnoće
  • rasa: statistike govore da su u žena iz Afrike višeplodne trudnoće češće (npr. blizanci se češći kod Nigerijaca, nego kod Japanaca)
  • broj prijašnjih trudnoća: ako ste već imali višeplodnu trudnoću, velika mogućnost je da i drugi put dobijete blizance
  • kasnija trudnoća: žene koje zatrudne u kasnijim godinama, imaju veće mogućnosti za višeplodnu trudnoću
  • liječena neplodnost: liječenje neplodnosti lijekovima i medicinski potpomognuta oplodnja često rezultiraju višeplodnom trudnoćom

U višeplodnim trudnoćama u oko trećini slučajeva oplodi se samo jedno jajašce koje se u sljedećih nekoliko dana podijeli, a u svakoj polovici razvije se jedan zametak. U ostale dvije trećine slučajeva istovremeno se oplode dva jajašca i razviju dvije neidentične bebe. Po načinu oplodnje razlikujemo jednojajčane (identične) i dvojajčane (neidentične) blizance.

Jednojajčani blizanci pojavljuju se kada nakon podjele oplođenog jajašca u prvih 14 dana svaki blizanac dobije isti genetički materijal. Ti blizanci su genetički identični, s istim kromosomima i fizičkim karakteristikama. Istog su spola, imaju istu krvnu grupu, boju kose i očiju.

Dvojajčani blizanci su slični jedan drugome, više nego bilo koji drugi braća i sestre. Ovi blizanci začeti su u isto vrijeme ili jedan za drugim u istom menstrualnom ciklusu (što znači da takvi blizanci mogu imati i različite očeve). U prosjeku, dvojajčani blizanci dijele tek polovicu svojih gena, tako da mogu biti slični jedan drugome ili pak biti potpuno različiti - to je najuočljivije kod roditelja miješanih rasa, jedno dijete je jedne rase, a drugo je druge rase. Mogu biti istog spola, ali i ne moraju. Trudnoće s dvojajčanim blizancim su češće, a najveći utjecaj na to imaju naslijeđe, starost majke, rasa i broj prijašnjih trudnoća.

Nosite li trojke, četvorke, (petorke ...) oni mogu biti jednojajčani i dvojajčani (ili kombinacija oba tipa). Takve trudnoće su rijetke, trojke se pojavljuju u 1:7000 poroda, a petorke u 1:47 milijuna poroda. Sijamski blizanci su još rjeđi i uvijek su identični.

Ako želite znati hoće li blizanci biti identični, morat ćete se strpiti do rođenja ili čak čekati prvi rođendan kako biste otkrili odgovor na ovo pitanje. Najjednostavniji način za raspoznavanje dvojajčanih blizanaca je i najočigledniji - djevojčica i dječak blizanci nikad nisu jednojajčani pa će vam ultrazvuk u sredini trudnoće pokazati ono što želite znati. Ako na prvom ultrazvuku aznate da nosite blizance i to prije 12. tjedna (nakon toga nije pouzdano), zamolite liječnika da pogleda posteljice. Jedna posteljica najvjerojatnije znači jednojajčane blizance. Dvije posteljice mogu značiti i jedno i drugo.

Nakon poroda posteljica vam može reći dosta toga. Ako je posteljica jednodijelna, blizanci su jednojajčani, ako su dvije pomiješane ili odvojene, mogu biti i jednojajčani i dvojajčani blizanci. Po rođenju se može iz pupkovine uzeti krv za analizu genetičkih markera, kao što su krvna grupa, serum protein, enzimi ili najtočnije od svih - DNA test.

Naposlijetku, kako vaši istospolni blizanci odrastaju, izravni zaključci mogu biti vanjski izgled, npr. boja kose, boja očiju, oblik ušne školjke i vrijeme izbijanja zubi.

Tijekom trudnoće trebate paziti na unos kalcija, željeza (zbog anemije) i folne kiseline. Jedite brokulu, ribu, pijte mlijeko ili sok od naranče te ostalu hranu i tekućinu bogatu kalcijem. Majke s višeplodnom trudnoćom trebaju prosječno 1,600-2,000 miligrama kalcija svaki dan. U nedostatku željeza dolazi do smanjenja apetita, vrtoglavice, smanjene opskrbe kisikom u fetusa. Majke koje nose više beba dobivaju i više kilograma. Koliko kilograma možete dobiti, ovisi o vašoj težini prije trudnoće i broju fetusa.

Rizici višeplodne trudnoće

Višeplodna trudnoća predstavlja veći rizik, ponajprije stoga što nosite više beba, no ne pretpostavljajte odmah da to znači komplikacije. Velika većina trudnoća rezultira zdravim bebama.

Nažalost, najveći rizik višeplodne trudnoće je spontani pobačaj. Glavni krivac za to je najčešće abnormalnost kromosoma. Također je i rizik da izgubite jednu bebu nakon 20. tjedna trudnoće ili u prvom mjesecu po rođenju dvostruko veći. Mogućnost za spontani pobačaj je veća ako se radi o identičnim blizancima, trojkama, tj. više zametaka.

Ukoliko se dogodi da izgubite jednog blizanca, mogućnost gubitka preživjele bebe je vrlo mala. Što se pobačaj ranije dogodio, to je manja mogućnost daljnjih komplikacija. Zapravo, većina blizanaca preživi pobačaj jednoga od njih. Vjerojatno ćete imate vrlo konfuzne osjećaje jer bez obzira na okolnosti, gubitak bebe je uvijek bolan. Vjerojatno će još bolnija i vrlo zbunjujuća spoznaja biti da jedna od beba dalje raste dok istovremeno patite zbog gubitka druge.

Drugi najčešći rizik su preuranjeni trudovi koji rezultiraju preuranjenim porodom. Trudnoća traje uglavnom 40 tjedana, kod višeplodne trudnoće 35-37 tjedana. Najveći broj trudnoća završava prerano (prije 37. tjedna), a rizik preuranjenog poroda je veći ako nosite više beba.

Osim preranog poroda, uobičajeni su ovi problemi:

  • Preeklampsija, tj. visoki krvni tlak uzrokovan trudnoćom pogađa 10-20 % žena koje nose blizance. To je dvostruko više nego u žena s jednoplodnom trudnoćom. Taj se poremećaj također kod blizanačke trudnoće javlja ranije.
  • Gestacijski dijebetes
  • Ljuštenje posteljice je stanje u kojem se posteljica odvaja od stijenke maternice prije poroda. No, ti se slučajevi najčešće povezuju s neadekvatnom ishranom, pušenjem i rijetki su kod trudnica koje se pravilno hrane. Ljuštenje posteljice može dovesti do preuranjenog poroda i uzrok je jedne od pet blizanačkih smrti u kasnoj trudnoći ili u prvom mjesecu života.
  • Neravnomjeran rast fetusa je stanje kada jedan ili oba blizanca nejedanko rastu. Može uzrokovati prerani porod ili malu porođajnu težinu. Gotovo polovica višeplodnih trudnoća povezuje se s ovim poremećajem, za razliku od jednoplodnih trudnoća gdje je ta mogućnost jedva veća od 10%.
  • Međublizanačka transfuzija je kada jedan blizanac preuzme dotok krvi drugoga blizanca. To je rijetka, no vrlo ozbiljna komplikacija. Jedna od beba jednostavno dobiva više krvi, a druga nedovoljno. Donedavno su ovakvi ozbiljni slučajevi dovodili do smrti obje bebe, no zahvaljujući ranoj dijagnostici, mogućnosti za preživljavanje su danas mnogo veće.

Bez obzira na stanje, kada dođete u 36. tjedan trudnoće, smatra se da ste izvan opasnosti. Također se smanjuje mogućnost preranog rođenja djece ili pak one s malom porođajnom težinom. Prije toga postoji mogućnost terapije lijekovima, hospitalizacije ili mirovanja u trudnoći. Vaš će liječnik odvagnuti rizike za nastajanje komplikacija i preranog poroda blizanaca te zajedno s vama odlučiti kako povećati šanse za uspješan završetak trudnoće.

Mnoge komplikacije višeplodne trudnoće nisu nužno povezane s ponašanjem i načinom života trudnice. Ipak, rana potvrda da zaista nosite blizance ostavlja vašem liječniku dovoljno vremena da uoči i na vrijeme reagira na sve moguće komplikacije.

Također se educirajte o učestalim rizicima i komplikacijama višeplodne trudnoće, ne opterećujući se, dakako, pritom time da bi sve moglo poći po zlu. Upoznajte se sa znakovima preranog poroda. Osigurajte si dovoljno kvalitetnih obroka, dovoljno tekućine, odmarajte se. I, naravno, ne preskačite trudničke preglede, redovito odlazite na kontrolu i slijedite liječnikove upute. Trudnice s višeplodnom trudnoćom uglavnom i češće posjećuju liječnika. Ako imate mogućnosti, kontrolirajte trudnoću kod liječnika koji ima više znanja i iskustva o višeplodnim trudnoćama.

Vitashop