Problemi sa srcem i trudnoća
Kako trudnoća utječe na srce?
Trudnoća opterećuje srce i krvožilni sustav. Tijekom trudnoće, volumen krvi se povećava za 30 do 50 posto. Količina krvi koju srce pumpa svake minute se povećava za 30 do 50 posto. Povećava se puls, a sve te promjene utječu na rad srca.
Naravno, porod stvara dodatno opterećenje na srce. Tijekom poroda, osobito kod tiskanja, dolazi do naglih promjena u protoku krvi i tlaka. Kada se beba rodi, smanjen protok krvi kroz maternicu također utječe na rad srca.
Rizici ovise o prirodi i težini bolesti srca. Na primjer:
- Male anomalije u srčanom ritmu, kao što su povremene promjene otkucaja, su uobičajene tijekom trudnoće. One obično ne daju razlog za zabrinutost.
- Ako imate umjetni srčani zalistak ili su zalisci oštećeni, komplikacije u trudnoći mogu predstavljati opasnost od endokarditisa, potencijalno po život opasne infekcije sluznice srca i srčanih zalistaka.
- Kongestivno zatajenje srca se može pogoršati kako se povećava volumen krvi.
Ako imate urođene srčane probleme, beba ima veći rizik za razvoj istih malformacija. Može također postojati rizik od preranog poroda.
Da li neke bolesti srca uzrokuje više komplikacija nego druge?
Određena stanja srca mogu predstavljati po život opasne rizike za majku ili dijete, kao što su:
- Visoki krvni tlak u arterijama u plućima i desnoj strani srca (plućna hipertenzija)
- Teške opstrukcije protoka krvi između lijeve komore srca (stenoza mitralnog zaliska)
- Jako suženje aortalnog zaliska, koji sprječava protok krvi iz srca u aortu (stenoza aortnog zaliska)
- Marfanov sindrom, stanje koje slabi vezivno tkivo u tijelu
- Eisenmengerov sindrom, rijetko stanje koje karakterizira velika rupa u srcu i visok krvni tlak u arterijama u plućima
- Skupina nedostataka kod kojih krv koja se pumpa u tijelo sadrži manje kisika nego što je normalno
Ova ozbiljna stanja mogu zahtijevati operaciju prije nego što pokušate zatrudnjeti. Rizik je jako velik kod žena koje imaju tešku plućnu hipertenziju ili Eisenmengerov sindrom, pa se trudnoća ne preporučuje.
Što je s lijekovima?
Bilo koji lijek koji uzimate tijekom trudnoće može utjecati na vaše dijete. Ako trebate lijekove za srce, vaš liječnik će propisati najsigurnije lijekove i najprikladniju dozu. Uzmite lijek točno onako kako je propisano. Nemojte prestati uzimati lijek ili mijenjati dozu bez konzultacije s liječnikom.
Kako se pripremiti za trudnoću?
Prije nego što pokušate zatrudnjeti, posavjetujte se sa svojim kardiologom i liječnikom obiteljske medicine. Vaši liječnici će procijeniti stanje i razmotriti promjene u liječenju koje ćete možda morati napraviti prije liječenja.
Određeni lijekovi koji se obično koriste za liječenje bolesti srca se ne koriste tijekom trudnoće. Ovisno o okolnostima, vaš liječnik će možda prilagoditi doziranje ili zamijeniti lijek.
- Redovito odlazite na liječničke kontrole.
- Uzimajte lijekove kako je propisano.
- Odmarajte se.
- Mirovanje se može preporučiti u nekim slučajevima.
- Pazite na svoju težinu.
- Spriječite stvaranje krvnih ugrušaka. Ponekad je potrebno uzimanje lijeka za sprečavanje stvaranja krvnih ugrušaka. Previše vrućine ili vlage može rastegnuti krvne žile.
- Saznajte što možete očekivati tijekom trudova i poroda. Znajući što se događa može pomoći da budete opušteniji.
- Izbjegavajte pušenje, alkohol i droge.
Za ublažavanje stresa na cirkulaciju tijekom poroda, vaš liječnik će možda preporučiti epiduralnu anesteziju za ublažavanje boli. Ako ste u opasnosti od endokarditisa, možda ćete primiti antibiotik neposredno prije i nakon poroda.
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345