Što je važno znati o autizmu?
Dijagnosticiranje
Autizam se najčešće dijagnosticira tek kada dijete pođe u vrtić ili školu, zbog čega dolazi do gubitka potrebne pomoći u učenju i razvoju. Autizam se može otkriti skeniranjem mozga, ali ne s potpunom sigurnošću.
Govor
Kod redovitih pregleda liječnik će pogledati kako vaša beba reagira na vaš govor ili osmijeh. Svaka reakcija (smijanje, gledanje, mumljanje i slično) je dobar znak. Problemi s govorom se mogu ublažiti tako da potražite pomoć stručnjaka. Sva djeca će početi govoriti, neka ranije, a neka kasnije. Djeca, koja pate od autizma, u pravilu počnu govoriti značajno kasnije.
Društvene vještine
Problemi vezani s društvenim vještinama su važan pokazatelj autizma. Psiholozi mogu pomoći kod prepoznavanja problema s društvenim vještinama. Dijete može izbjegavati kontakt očima, čak i s bliskim i poznatim osobama. Može se intenzivno fokusirati na samo jedan objekt i istovremeno ignorirati sve oko sebe. Često ne pokazuje facijalne ekspresije ili govor tijela tijekom komunikacije.
Procjena
Ne postoji test pomoću kojeg bi se s potpunom sigurnošću dijagnosticirao autizam, ali neka testiranja mogu pomoći. Odlično bi bilo kada bi se autizam dijagnosticirao prije dobi od 3 godine jer se tada na vrijeme može pružiti dodatna pomoć u razvoju djeteta, što mu može olakšati daljnje učenje i razvijanje.
Aspergerov sindrom
Osobe s Aspergerovim sindromom nemaju nisku inteligenciju ili jezične probleme. U stvari, oni mogu imati napredne verbalne vještine. No, mogu biti društveno nespretni i imati problema s razumijevanjem neverbalnih signala, poput izraza lica. Mogu se intenzivno usredotočiti na jednu temu koja ih zanima, ali imaju problema sa stjecanjem prijatelja i povezivanjem s ljudima.
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345