Što je važno znati o autizmu?
Liječenje
Bihevioralna terapija
Bihevioralna terapija se najčešće koristi za ublažavanje simptoma autizma. Na taj način dijete uči kako komunicirati, učiti i stjecati prijatelje. Polako se razvijaju pozitivne vještine i smanjuju se simptomi autizma. Neka istraživanja su pokazala da kućni ljubimci, naročito psi, mogu pomoću djetetu da razvije potrebne vještine i nauči kako se povezati s okolinom.
Edukacija
Iako nije običaj u praksi, škole i vrtići bi trebali razviti individualan pristup svakom djetetu. Na taj način se svakom djetetu pristupa na najbolji mogući način. Što se tiče djece koja pate od autizma, ne treba ih posebno tretirati niti im davati lakše zadatke, već ih dodatno potaknuti na razvijanje vještina koje im trebaju.
Lijekovi
Ne postoji lijek za autizam, ali neki lijekovi mogu ublažiti simptome kao što su ozbiljni poremećaji u ponašanju, agresija, samoozljeđivanje, depresija ili anksioznost.
Prehrana
Probavne smetnje su česta pojava kod djece koja pate od autizma. Čak 30% njih svakodnevno jede stvari kao što su papir. Neki roditelji su probali s uvođenjem bezglutenske prehrane ili dodavanjem raznih suplemenata. Ipak, niti jedno istraživanje nije pokazalo da prehrana može ublažiti simptome autizma.
Život s autizmom
Osobe koje pate od autizma ili Aspergerovog sindroma nisu manje inteligentne. Mogu se uspješno školovati i zaposliti. Neke države imaju sveučilišta koja potiču autistične studente na rad i čak imaju poseban pristup njihovim potrebama.
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345