Apneja oštećuje mozak
Novo istraživanje američkih znanstvenika, čiji su rezultati objavljeni u časopisu Journal of Neuroimaging, otkriva da apneja oštećuje krvno – moždanu barijeru, čija je uloga zaštita moždanog tkiva.
Krvno – moždana barijera zadržava bakterije i štetne kemijske spojeve, a također sudjeluje u prevenciji infekcija. Krvno – moždana barijera na taj način sprječava ulazak štetnih spojeva u moždano tkivo.
Znanstvenici su u ovom istraživanju ustanovili da krvno – moždana barijera postaje propusna kod osoba koje pate od apneje. Na taj način se povećava rizik od nastanka dugoročnih oštećenja mozga i ubrzava starenje moždanog tkiva.
Ovo istraživanje potvrđuje ono što su prethodna istraživanja pokazala, a to je da apneja može uzrokovati nepovratna oštećenja mozga, izjavio je voditelj istraživanja prof. Rajesh Kumar.
Zbog nepravilnog disanja, odnosno konstantnog prestajanja disanja tijekom spavanja, u mozak ne dolazi adekvatna količina kisika. Neliječena apneja može uzrokovati visok krvni tlak, gubitak pamćenja, depresiju i anksioznost.
Nažalost, veliki broj ljudi ni ne zna da pati od apneje jer nisu upoznati s najčešćim simptomima. Više o simptomima apneje pročitajte ovdje.
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345