Bez panike! Koji su simptomi ospica i kako ih liječiti?
U Zagrebu je u posljednja dva tjedna sedmero ljudi oboljelo od ospica, a njih šestero nije bilo cijepljeno. Dr. sc. Neven Papić iz Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” naglasio je kako su zaprimljeni bolesnici u dobi od 20 do 55 godina. Dotični slučajevi, koliko je poznato, nisu međusobno povezani. U međuvremenu je početkom ovog tjedna brojka narasla, te je potvrđen deseti pacijent koji je obolio od ospica. No, nema razloga za paniku. Potrebno je bolje se upoznati s ovom bolesti, prepoznati simptome i reagirati na vrijeme.
Ospice (morbili, male boginje) su akutna zarazna bolest čovjeka uzrokovana virusom morbila iz porodice paramiksovirusa. Do danas je poznat samo jedan tip virusa ospica i protiv njega je izrađeno učinkovito cjepivo. Ospice se najčešće javljaju u proljeće i zimi. Iako ih klasificiramo kao dječju bolest, od njih mogu oboljeti i odrasli. Ospice su vrlo zarazne, a izvor zaraze je bolestan čovjek.
Simptomi ospica
Čovjek postaje zarazan za okolinu s prvim znakovima bolesti, koji najčešće podsjećaju na snažnu prehladu ili virozu.
Prvi znakovi bolesti se javljaju nakon 7 do 14 dana od izloženosti virusu. Dva dana nakon se javljaju tzv. Koplikove pjege koje nalikuju sitnim zrncima bijelog pijeska okružene crvenom areolom, a zatim se pojavljuje i pravi osip, odnosno ospice.
- Osip je pjegast i sitnocrven.
- Osip počinje na čelu i ispod uha te na vratu.
- Nakon 24 do 48 sati se širi po trupu i ekstremitetima. u roku od 24 do 48 sati.
- Temperatura, koju dobije pacijent, može biti vrlo visoka (do 40°C).
- Javlja se svrbež.
- Osip može krvariti.
- Pacijent može biti osjetljiv na svjetlo.
Komplikacije kod ospica
Najčešće komplikacije bolesti su upala srednjeg uha i pluća, a najteže upala srčanog mišica (miokarditis) i središnjeg živčanog sustava (najčešće encefalitis - upala mozga).
Komplikacije se češće javljaju kod djece od 5 godina i starijih od 20.
Liječenje ospica
Olakšanje simptoma može se postići odmorom u krevetu, uzimanje paracetamola i ovlaživanjem zraka.
Ne postoji specifično liječenje ospica. Paracetamol može sniziti temperaturu i smanjiti bolove u mišićima. Potrebno je bolesnika njegovati, dati mu dovoljno tekućine (mlaki čaj i juha), omogućiti mu odmor u lagano zamračenoj prostoriji.
Prevencija ospica
Ospice se mogu spriječiti aktivnom i pasivnom imunizacijom.
Aktivna imunizacija znači stvarati vlastita antitijela, a pasivna primanje gotovih pripravaka antitijela, odnosno cijepljenje.
Kada posjetiti liječnika?
Ako se pojavi bol u trbuhu, grčevi, snažan kašalj ili simptomi koji ne prolaze nakon tjedan dana ili se čak pogoršavaju, obavezno posjetite liječnika.
Simptomi koji zahtijevaju hitnu intervenciju uključuju grčeve i krvarenje.
Vezani članci:
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345