Kako dehidracija utječe na mozak?
Manjak koncentracije, umor i distrakcija se mogu dogoditi i najpametnijim osobama kada ne unose dovoljno vode. Manjak vode u tijelu narušava pamćenje, uzrokuje probleme s vidom i otežava donošenje i najjednostavnijih odluka. Voda je potrebna svakoj tjelesnoj stanici, a dehidracija može uzrokovati sljedeće simptome:
- glavobolju
- vrtoglavicu
- manjak koncentracije
- zbunjenost
- manjak energije
- frustraciju
- loše raspoloženje
Istraživanja su pokazala da dehidracija može uzrokovati smanjenje moždanog tkiva. Kada ne unosite dovoljno vode, tada ćete morati ulagati više truda i energije za obavljanje jednostavnih zadataka. Mozak slabije funkcionira kada nije adekvatno hidratiziran. U jednom istraživanju su znanstvenici magnetskom rezonancom ustanovili da mozak teži manje kada ne unosite dovoljno vode.
Pripremite alkalnu vodu koja potiče mršavljenje i uklanja umor!
U drugom istraživanju su znanstvenici testirali aktivnost mozga blago dehidriranih osoba i rezultati su pokazali da dehidrirane osobe daju puno slabije rezultate na testovima kognitivnih sposobnosti.
Koliko vode je potrebno za pravilan rad mozga?
Stručnjaci ističu da ćete dehidraciju najlakše i najbrže prepoznati po mokraći. Ako je ona tamna i neugodnog mirisa, to znači da ne unosite dovoljno vode.
Dnevno biste trebali popiti oko 2 litre vode ili više ako intenzivno vježbate i puno se znojite. Vodu možete unositi i putem nekih namirnica, kao što su lubenica, krastavci, dinja ili rajčica.
Saznajte kako vaš mozak funkcionira kada ne spavate dovoljno!
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345