Kako spavanje utječe na zdravlje i funkcioniranje mozga?
Dosadašnja istraživanja su pokazala da manjak sna negativno utječe na funkcioniranje cjelokupnog organizma, uključujući i funkcioniranje mozga. Adekvatnom količinom sna ćete smanjiti rizik od nastanka niza kognitivnih poremećaja, bolesti i poteškoća. Dokazano je da su san i zdravlje mozga usko povezani.
Tijekom spavanja mozak pohranjuje informacije
Sve ono čemu ste posvetili pažnju tijekom dana će mozak obraditi i pohraniti tijekom spavanja. Spavanje je to koje omogućava organiziranje informacija i stvaranje uspomena. Spavanjem se jača povezanost između moždanih stanica i hipokampusa.
Spavanjem smanjujete rizik od nastanka demencije
Manjak sna može uzrokovati nakupljanje štetnog plaka na području mozga koji povećava rizik od nastanka Alzheimerove bolesti.
Spavanjem jačate mozak
Adekvatna količina sna je neophodna za dobru koncentraciju i fokus. Adekvatnom količinom sna ćete poboljšati komunikaciju među neurotransmiterima, učenje, procesuiranje novih informacija i brže rješavati probleme.
Spavanje nam omogućava uživanje u svakodnevnim aktivnostima
Manjak sna uzrokuje povećanje razine hormona stresa, a povećana razina hormona stresa narušava kvalitetu sna. Kronično povišena razina stresa negativno utječe na obavljanje svakodnevnih aktivnosti i uživanje u posebnim trenucima. Za dobro raspoloženje je neophodna adekvatna količina sna.
Saznajte zašto trebate spavati na lijevoj strani tijela!
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345