Kako zaustaviti štucanje i zašto ono uopće nastaje?
Štucanje može trajati od 2 minute do čak 48 sati, a za njegovo zaustavljanje postoji niz metoda koje ste sigurno, barem jednom, i sami isprobali. Najpoznatije ''narodne'' metode prekidanja štucanja uključuju ispijanje čaše vode, zadržavanje daha i nagovaranje nekoga da vas prestraši.
No, jesu li te metode zaista djelovale? Evo što kažu stručnjaci.
Zašto štucamo?
Uzroci štucanja mogu biti različiti, no stvarni okidač zbog kojeg dolazi do štucanja i dalje je jedna od najvećih nepoznanica u medicini. Većina teorija zašto štucamo počiva na tzv. refleksnom luku štucanja koji uključuje frenični živac, odnosno živac koji aktivira dijafragmu, kao i nekoliko drugih živaca koji aktiviraju mišiće u prsima i grkljanu. Kada je refleksni luk nadražen, bilo traumom ili upalom, može doći do štucanja.
Okidači su različiti za svakoga, kod nekoga se refleksni luk štucanja nadražuje uslijed konzumiranja jako začinjene hrane ili gaziranih napitaka, a kod nekog drugog zbog izloženosti stresu.
Kako zaustaviti štucanje?
Štucanje će u većini slučajeva proći samo od sebe u nekom razumnom vremenskom roku i bez ikakvih intervencija. No, ponekad se može dogoditi dugačak napadaj štucanja u nezgodnom trenutku zbog čega ćete poželjeti posegnuti za djelotvornom metodom zaustavljanja štucanja.
Iako ne postoji mnogo znanstvenih studija koje su ispitivale učinkovitost metoda za prekidanje štucanja, no one koje postoje potvrđuju učinkovitost poznatih metoda kao što su zadržavanje daha ili strašenje. Mehanizam nije dobro razjašnjen, no najvjerojatnije je stvar u tome da te metode pokušavaju „resetirati” nadraženi refleksni luk štucanja ili promijeniti način našeg disanja.
Akupunktura protiv štucanja
Potraje li štucanje duže no što je to uobičajeno, akupunktura je odlično rješenje. Čak postoje i istraživanja koja su to dokazala. Osim akupunkture, jedno od istraživanja je pokazalo da je muškarcu koji danima nije mogao prestati štucati pomogao seks, no ne postoje dokazi da bi ta metoda mogla biti učinkovita i kod drugih.
Lijekovi za štucanje
Ako štucate duže od 48 sati, to se naziva trajnim štucanjem i bilo bi dobro da u vezi toga porazgovarate sa svojim liječnikom. Naime, postoje neki lijekovi koji mogu pomoći kod takvih slučajeva.
U nekim slučajevima uzroci štucanja mogu biti ozbiljni, poput želučanog refluksa, nadraženosti želuca, čira na želucu ili neravnoteže elektrolita. Štucanje može biti i nuspojava nekih lijekova, a u vrlo rijetkim slučajevima i simptom nekih teških bolesti. Obično štucanje ne bi trebalo biti bolno. Dakle, ako vaše štucanje traje neobično dugo te, ako je uz to i bolno, znači da se događa nešto ozbiljnije te da biste trebali otići liječniku.
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345