Koža, kosa i nokti: Kako spriječiti utjecaj suhog zraka i zime?
Suha koža, ispucale usne, oslabljeni nokti i beživotna kosa dio su onoga što nam donose zima i suhi zrak. Iako je redovita hidratacija važna u svako doba godine, zimi je potrebno obratiti posebnu pozornost na njegu.
Za vas smo izdvojili nekoliko savjeta za svakodnevnu beauty rutinu zahvaljujući kojima će vaša koža, kosa i nokti izgledati savršeno čak i kad temperature padnu ispod ništice.
Koža
Vrući tuš je upravo ono što nam treba nakon hladnog zimskog dana. No, naša koža se s tim ne bi složila. Dugo tuširanje vrućom vodom isušuje kožu, koja će nakon toga biti više dehidrirana nego prije tuširanja. Najbolja je opcija tuširanje u trajanju pet do deset minuta toplom vodom.
Mnogi nisu svjesni važnosti hidratiziranja kože nakon tuširanja, te ovaj korak često preskaču. Nanošenje kreme ili losiona služi kako bi koža zadržala vlažnost. Tijekom zime koža gubi vlagu znatno brže stoga joj je potrebna pomoć u obliku pravilne i redovite hidratacije. Hidratantne kreme će najbolji učinak imati ako ih nanesemo odmah nakon tuširanja.
Agresivni sapuni uklanjaju iz nje prirodna ulja čime isušuju kožu. Prilikom kupovine sapuna obratite pozornost na sastojke. Preporučljivo je izbjegavati one koji sadrže alkohol i parfeme među kojima su mirisni i antibakterijski sapuni. S druge strane, sapuni koji sadrže ulja i masti su poželjni jer hrane suhu kožu.
Nokti
Nokti se pod utjecajem hladnog vremena listaju i pucaju više no što je uobičajeno stoga je i njih potrebno nahraniti. Kada je kožica oko nokta suha nerijetko dolazi do ranica na kutikuli. Njegovanje ruku hidratantnom kremom djeluje i na kožicu oko noktiju, međutim savjetuje se posebno pripaziti na ovo osjetljivo područje. Vazelin će omekšati osjetljivu kožicu i pružiti joj zaštitnu barijeru. Za najbolje rezultate namažite deblji sloj vazelina prije spavanja i stavite rukavice.
Zbog velikog broja virusa zimi je potrebno češće pranje ruku kako bismo prevenirali bolesti. Kako ne bi došlo do isušivanja kože na rukama nakon svakog pranja ruku potrebno ih je obilno namazati hidratantnom kremom.
Kosa
Vruća voda i učestalo pranje jednako utječu na kosu, kao i na kožu. Osim isušivanja vlasi prečesto pranje, pogotovo ako kosu perete agresivnim šamponom, nadražuje tjeme i pogoduje stvaranju peruti. Kosu ne biste trebali prati više od dvaput tjedno, ovisno o tipu kose. Suhe vrhove nahranite regeneratorom ili maskom za kosu. Vunene kape i šalovi neizostavan su dio zimskog outfita, iako nas griju zbog njih se stvara statički elektricitet u kosi. Regenerator utječe na smanjenje elektriciteta.
Svi znaju kako prati kosu, no uvijek vrijedi ponoviti šampon nanosite samo na tjeme, a regenerator na vrhove.
Svakodnevni tretmani fenom, peglom i sličnim uređajima za oblikovanje kose toplinom i bojenje kose u kombinaciji s hladnim vremenom su recept za katastrofu. Nije jednostavno u potpunosti prestati s korištenjem takvih uređaja, no svakako je preporučljivo manje posezati za njima barem zimi.
Vezani sadržaj:
- Ovo su greške koje radite prilikom pranja kose!
- Nemate regenerator za kosu? Napravite ga sami!
- Napravite sami prirodnu pjenušavu kremu za tijelo!
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345