Dva neobična simptoma otkrivaju da ste preboljeli koronu
Koronavirus prvi put se pojavio prije gotovo dvije godine. Međutim, stručnjaci još uvijek proučavanju pacijente koji imaju dugotrajne simptome COVID-a i uče o tome koje će posljedice trajno ostati, a nešto od toga bi vas moglo jako iznenaditi.
Simptomi koji traju duže
Osim znanih simptoma koronavirusa, poput: kašlja, umora, groznice ili gubitka osjetila, neki pacijenti doživljavaju druge, „intimnije“ simptome o kojima se malo govori. Naime, i muškarci i žene su, nakon infekcije COVID -om, prijavili određene učinke na svoj spolni i reproduktivni sustav. Konkretno, žene s dugotrajnim i teškim simptomima doživjele su menstrualne promjene, a muškarci su prijavili erektilnu disfunkciju (ED), dugo nakon što su se drugi simptomi povukli.
Erektilna disfunkcija kao dugotrajan simptom
Journal of Endocrinological Investigation u srpnju je potvrdio nastanak erektilne disfunkcije kao simptom koronavirusa. Istraživači su otkrili da je veća vjerojatnost da će muški pacijenti s COVID -om doživjeti hipogonadizam (stanje u kojem spolni organi osobe oslobađaju malo ili nimalo spolnih hormona), u usporedbi s onima koji nisu imali COVID. Je li to stanje hipogonadizma trajno ili privremeno, zasad nema odgovora.
Isto tako, kod COVID pozitivnih pacijenata zabilježen je manji broj Leydigovih stanica , koje se nalaze u testisima, održavaju muški reproduktivni sustav, pomažu u proizvodnji testosterona i odgovorni su za stvaranje spermija.
Razlika u smrtnosti od COVID-a
Pretpostavlja se da smanjena razina testosterona uzrokuje veliku razliku u pogledu mortaliteta i stope hospitalizacije između muškaraca i žena, a mogli bi objasniti zašto od koronavirusa češće obolijevaju starije osobe.
I žene su na udaru
Žene također imaju „intimne“ simptome za koje liječnici vjeruju da su povezani s COVID-om. Naime, američki stručnjaci trenutno provode pilot istraživanje o tim simptomima kod pacijenata koji su oboljeli od koronavirusa i vjeruju da će zaraza koronavirusom biti povezana s niskom razinom spolnih hormona (estrogen i testosteron), što je dosad zanemareno u istraživanjima.
U prilog svojoj teoriji, stručnjaci dodaju da mnoge žene primjećuju pogoršanje simptoma COVID-a neposredno prije početka menstruacije, kada je razina estrogena niska. Sumnja se da nije sasvim slučajno da su određeni dugotrajni simptomi COVID-a poput umora, vrtoglavice i bolova u zglobovima isto tako i simptomi menopauze.
Dakle, vjeruje se da postoji povezanost između koronavirusa i dugotrajnosti drugih stanja, odnosno da:
- nizak testosteron može povećati rizik od respiratornih infekcija
- žene s niskim estrogenom češće imaju teži oblik COVID-a
- COVID može utjecati na broj spermija
Stručnjaci pokušavaju potkrijepiti ove tvrdnje i kažu da trenutno nema dovoljno dokaza koji bi utvrdili jesu li ovi učinci trajni.
Vezani sadržaj:
- Ako imate ovaj simptom, vjerojatno imate delta-soj koronavirusa!
- Pročitajte sve što trebate znati o cjepivu protiv koronavirusa!
- Uslijed koronavirusa ovo stanje uzrokuje više smrti nego sama pandemija!
- Ovo biste trebali napraviti prije i nakon cijepljenja protiv koronavirusa!
- Saznajte možete li se dvaput zaraziti koronavirusom?
- Simptomi korona virusa!
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345