Pesimisti žive duže?
Starije osobe koje imaju negativne misli i boje se budućnosti žive duže u odnosu na one koji su pozitivni i nemaju strah od budućnosti, otkrivaju američki znanstvenici.
U istraživanju je sudjelovalo 40000 osoba različitih dobnih skupina koji su ocijenili kvalitetu života i predvidjeli kvalitetu idućih nekoliko godina života. Sudionici su bili podijeljeni u 3 dobne skupine, od 18 do 39, od 40 do 64 i od 65 pa nadalje.
Voditelj istraživanja prof. Frieder R. Lang je izjavio kako "optimizam u predviđanju budućnosti može biti povod rizičnom ponašanju i uzrok smrti."
Čak 43% sudionika u najstarijoj dobnoj skupini ima negativno mišljenje o vlastitoj budućnosti. Njih 25% je budućnost predvidjelo objektivno, a 32% s prekomjernom razinom optimizma.
Starije osobe koje su pesimistično predviđale budućnost su bile realnije i njihova predviđanja su ih potaknula na usvajanje zdravijih životnih navika i veći oprez.
Optimistične osobe u najstarijoj dobnoj skupini su imale za čak 10% veći rizik od nastanka prijevremene smrti. Optimistične osobe u najmlađoj dobnoj skupini su bile previše optimističe u očekivanju uspjeha nakon školovanja.
Istraživanje, koje je objavljeno u časopisu American Psychological Association upućuje na to da misli i stav uistinu mogu utjecati na kvalitetu, ali i duljinu života.
Kao najjednostavniji primjer dobrog pesimizma i lošeg optimizma navode osobu ograničene mogućnosti kretanja koja je uvjerena da će pasti ako krene niz stepenice (pesimizam) i osobu istog stanja koja je uvjerena da će se bez poteškoća spustiti niz stepenice (optimizam). Koja osoba ima veću vjerojatnost od nastanka prijeloma pa čak i prijevremene smrti? U ovom slučaju nije teško zaključiti da je to optimistična osoba.
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345