Prehrana majke utječe na zdravlje srca bebe
Majke, koje slijede pravila zdrave prehrane prije začeća, smanjuju rizik od nastanka srčanih abnormalnosti kod beba, otkriva nam to novo istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u časopisu Archives of Disease in Childhood.
Kongenitalni defekti srca su jedna od najčešćih prirođenih bolesti srca, a do njih dolazi zbog poremećaja u razvoju embrija. Iako su neke bolesti srca uzrokovane genetskim ili kromosomskim abnormalnostima, znanstvenici još uvijek nisu sigurni u to koji je točan razlog nastanka prirođenih srčanih bolesti.
Dosadašnja istraživanja su pokazala da je prehrana prije začeća jednako važna kao i prehrana tijekom trudnoće. Dodaci prehrani i povećanje unosa svježih namirnica mogu pomoći u smanjenju rizika od nastanka srčanih bolesti. Više o važnosti prehrane prije začeća pročitajte ovdje.
Kako bi istražili ulogu prehrane u određivanju rizika od nastanka srčanih bolesti, znanstvenici su ispitivali oko 19000 žena o njihovim životnim navikama. Rezultati istraživanja su pokazali da majke, koje su usvojile zdrave prehrambene navike prije začeća, imaju za 37% manji rizik od rađanja djeteta sa srčanim manama.
Prethodna istraživanja su pokazala da postoji povezanost između prehrambenih navika i drugih urođenih mana, uključujući rascjep nepca i oštećenje neuralne cijevi. Novo istraživanje iznova potvrđuje važnost zdravih prehrambenih navika tijekom planiranja trudnoće.
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345