Razgovor u bojama pomaže autistima
Karrie Karahalios, računalna znanstvenica sa Sveučilišta u Illinoisu osmislila je način na koji može digitalizirati razgovor, prenijeti ga u obliku slika i motriti ga na monitorima kompjutera.
Naime, glas se pojavljuje na računalu u obliku rezonantnih boja - crvene, žute, plave i zelene - slika dobiva na veličini kako glas postaje glasniji, preklapa se u drugu boju ako se naglo prekine ili se smanjuje stišavanjem.
Profesorica s Instituta za tehnologiju iz Massachusetta kaže da ova metoda daje povratnu informaciju u realnom vremenu i može djelovati kao vrsta socijalnog ogledala, dopuštajući ljudima da prilagode svoj govor na isti način na koji prilagođavaju svoj nastup ispred ogledala.
Program će biti dostupan na iPhoneu
- Kad se gledate u ogledalo, da biste popravili haljinu ili izraz lica, činite to zato što odmah vidite kako se to događa u realnom vremenu - kaže Karahalios.
Nakon što je usavršila svoje tehnike, prijavila se za rad s autističnom djecom.
Istraživači su pokazali da računala mogu podučavati na način da se smanji interakcija čovjek-na čovjek koja teži smanjenju izvora tjeskobe s ljudima s autizmom.
Glavna ideja je pomoći djeci vokalizirati – upotrijebiti zvukove koji se baziraju na govoru, umjesto na neartikuliranim zvukovima. Karahalios se nada da će njen rad uskoro biti dostupan putem iPhonea i tako pomoći širokom krugu ljudi.
- Ne želimo da izgleda kao kompjuter. Želimo da bude inovativno i primamljivo - rekla je Karahalios.
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345