Tehnofobija „određena“ prije rođenja
Čak i dok su još u majčinoj utrobi, hormoni mogu oblikovati stav osobe u mozgu prema novim tehnologijama.
Izloženost prenatalnom testosteronu ima utjecaj na razvoj mozga, što u kasnijem životu ili olakšava ili otežava nekoj osobi razumijevanje tehnologije.
Dr. Mark Brosnan, voditelj istraživanja, nam objašnjava: „Fascinantno je kako ovaj čimbenik u prenatalnoj izloženosti testosteronu utječe na fakultetske ocjene 20 godina kasnije."
„Naišli smo na mnoge tehnofobe za vrijeme našeg istraživanja, a to će nam pomoći da bolje shvatimo njihove tjeskobe povezane s računalima."
Znanstvenici su utvrdili kako je razina izloženosti prenatalnog testosterona veća kod studenata povezanih s računarstvom.
Razine izloženosti su bile mjerene u odnosu na duljinu prstenjaka i kažiprsta kod studenata, što bi značilo da veća razlika u dužini ukazuje na veću izloženost prenatalnom testosteronu.
Istraživači su usporedili duljinu prstiju kod 150 studenata računarstva te pronašli u svakom slučaju jasnu vezu između ocjena studenata i relativne dužine njihovih kažiprsta i prstenjaka.
Tim je također pregledao 119 ne-računalnih studenata i otkrio kako je kraći prstenjak u odnosu na kažiprst bio povezan s više osjećaja tjeskobe kod korištenja tehnologije.
Istraživanje sugerira da se manja izloženost prenatalnog testosterona povezuje s općom osjetljivošću na tjeskobu.
Dr. Brosnan je dodao: „Anksiozno osjetljivi ljudi, koji možda pate od tehnofobije, često razmišljaju o sebi u smislu neuspjeha ili da su glupi, ali u biti svatko ima različite prednosti i slabosti."
„Što ovo istraživanje pokazuje jest da ti ljudi nisu neuspješni. Odnos između izloženosti prenatalnom testosteronu i osjetljivosti na anksioznost sad može biti koristan u krojenje informacija o drugačijoj pomoći kod anksioznosti koja se odnosi na nove tehnologije."
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345