Tjelovježba ublažava negativne učinke dugotrajnog sjedenja
Sjedilački način života predstavlja faktor rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti i određenih vrsta raka, usporava metabolizam, utječe na regulaciju razine šećera u krvi, krvnog tlaka i razgradnju masti. Prekomjerno sjedenje, također je povezano i s pretilošću, dijabetesom tipa 2 i ranom smrću. Nedostatak tjelesne aktivnosti može dovesti do osjećaja tjeskobe i depresije.
Stariji od 65 godina bi trebali vježbati barem 150 minuta tjedno. To vježbanje uključuje vježbe umjerenog intenziteta, aerobne aktivnosti i brzo hodanje. Poželjno je barem 2 puta tjedno uvrstiti vježbe snage i odraditi sve mišićne skupine.
Provedeno je istraživanje na 495 žena i 379 muškaraca u dobi između 70 i 77 godina. Sudionici su imali barem jedan faktor rizika nastanka kardiovaskularnih bolesti, kao što su širi opseg struka, povišena razina triglicerida u krvi, smanjena razina dobrog kolesterola, visoki krvni tlak ili povišena razina šećera u krvi.
Evo kako ćete živjeti zdravije ako sjedite previše!
Nalazi su pokazali da žene i muškarci koji žive sjedilačkim načinom života imaju između 63% i 83% veću šansu za razvoj kardiovaskularnih bolesti. Vježbanjem kardiorespiratornih vježbi sudionici su smanjili rizik od kardiovaskularnih bolesti za 40%.
Da bi postigli optimalne rezultate, vježbanje mora biti kontinuirano i sustavno jer u protivnom nema adekvatan učinak. Redovita tjelovježba, čak i ispod preporučenih smjernica je korisna za zdravlje i dugovječnost.
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345