Tko najčešće ima manjak cinka?
Cink je esencijalan mineral u tragovima koji je odgovoran za pravilno funkcioniranje imunološkog sustava, regulira rad stanica, podjelu stanica i metabolizam. Adekvatna razina cinka u tijelu je ključna za pravilan rad i razvoj cjelokupnog organizma. Cink je povezan i s našim emocijama, što znači da manjak cinka može uzrokovati nagle promjene raspoloženja i slabljenje kognitivnih funkcija.
Dosadašnja istraživanja su pokazala da se cink najčešće javlja među odraslim starijim osobama, vegetarijancima i trudnicama.
Vegetarijanci i vegani su pod najvećim rizikom jer ne unose namirnice životinjskog porijekla koje su ujedno najbolji izvori cinka. Postoje neki biljni izvori cinka, kao što su mahunarke, ali ih treba unositi u puno većoj količini da bi se zadovoljila potreba tijela za cinkom. Nedavna istraživanja su pokazala da oko 31% ljudi ima manjak cinka!
Pročitajte kako manjak cinka utječe na zdravlje!
Trudnice trebaju obratiti veliku pažnju na razinu cinka u tijelu jer ovaj mineral igra važnu ulogu kada je u pitanju rast i razvoj bebe. Kada govorimo o prenatalnoj prehrani, najčešće se fokusiramo na folnu kiselinu i željezo, ali je manjak cinka taj koji može uzrokovati prijevremeno rođenje djeteta i nisku porođajnu težinu.
Odrasle osobe starije od 19 godina trebaju između 8 i 11 miligrama cinka dnevno, trudnicama je potrebno oko 11 miligrama cinka dnevno, a dojiljama oko 12.
Ako pratite vegetarijanski ili veganski tip prehrane, unos cinka svakako želite povećati odabirom odgovarajućih namirnica biljnog porijekla, a to su:
- slanutak,
- leća,
- bademi,
- sjemenke suncokreta,
- zobena kaša,
- chia sjemenke,
- sjemenke bundeve,
- grah,
- tofu,
- tempeh i
- indijski oraščić.
Pročitajte kako možete prepoznati manjak cinka na vrijeme!
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345