U povodu Svjetskog dana astme PLIVA i Zaklada „Hrvatska kuća disanja“ organizirale su Školu disanja
PLIVA Hrvatska, vodeća farmaceutska kompanija u Jugoistočnoj Europi, u povodu obilježavanja Svjetskog dana astme u suradnji sa Zakladom „Hrvatska kuća disanja“ organizirala je Školu disanja. Na unutarnjim bazenima Sportskog parka Mladost hrvatski vaterpolo reprezentativci Andrija Bašić, Andrija Vlahović, Ivan Domagoj Zović, Franko Lazić i Ivan Marcelić, kao i bivši reprezentativci i aktualni vaterpolisti VK Mladost Fran Paškvalin i Ivan Milaković podučavali su građane o tome kako pravilno disati. Uz hrvatske reprezentativce građanima su na raspolaganju bili i fizioterapeut, koji je objašnjavao zašto je pravilno disanje, odnosno disanje ošitom važno te pulmolog, koji je svim zainteresiranima napravio test plućne funkcije - spirometriju.
Svjetski dan astme obilježava se svakog prvog utorka u svibnju s ciljem podizanja svijesti o astmi i poboljšanja zdravstvene zaštite oboljelih od astme širom svijeta. Astma je kronična upalna bolest dišnih puteva (bronha) koja pogađa milijune ljudi. Osobama koje boluju od plućnih bolesti, poput astme i KOPB-a, vježbe disanja vrlo su važne. Iako je ranije vladalo mišljenje da sport negativno utječe na osobe oboljele od astme, brojna istraživanja provedena tijekom godina na ovu temu dokazala su suprotno. Tjelesna aktivnost više je nego poželjna kod osoba oboljelih od astme, ne samo zbog fizičkog boljitka, nego i zbog psihosocijalnih razloga. Astmatičari koji se bave sportom lakše će se uklopiti u društvo, imat će jaču muskulaturu te bolje psihofizičko stanje, što zajedno utječe i na bolju kontrolu astme.
„Siguran sam kako smo Školom disanja potaknuli mnoge građane ne samo na razmišljanje, već i na dodatno informiranje o astmi, kako je prepoznati i kontrolirati. Mnogi pacijenti nisu svjesni koliko učestalo ljudi s astmom primjenjuju nepravilnu tehniku korištenja inhalera, a najdjelotvornijom terapijom smatra se upravo inhalacijska terapija jer dovodi lijek izravno u pluća izbjegavajući učinke lijeka na ostale organe. Neodgovarajuće tehnike inhaliranja utječu na loš ishod liječenja astme, stoga je ključno koristiti inhaler na pravilan način“ – izjavio je akademik prof. dr. sc. Miroslav Samaržija, upravitelj Zaklade „Hrvatska kuća disanja“.
„PLIVA svojim javnozdravstvenim akcijama nastoji podizati svijest javnosti o važnosti usvajanja zdravih navika u cilju preventivnog djelovanja kod niza zdravstvenih poteškoća i bolesti. I ove smo se godine rado priključili obilježavanju Svjetskog dana astme te u suradnji sa stručnjacima omogućili našim sugrađanima da se informiraju o toj bolesti i aktivnostima koje im mogu pomoći u liječenju. Treba naglasiti kako je kontinuirano obrazovanje i informiranje iznimno važno posebno kada govorimo o kroničnim bolestima poput astme“ – istaknuo je Mihael Furjan, predsjednik Uprave PLIVE.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije u posljednjih je nekoliko godina došlo do primjetnog porasta broja oboljelih od astme pa se procjenjuje da danas u svijetu od ove bolesti pati oko 235 milijuna ljudi. U Europi gotovo 30 milijuna djece i odraslih mlađih od 45 godina imaju astmu, a među njima šest milijuna ima ozbiljne i teške simptome. Pretpostavlja se kako će otprilike jedna trećina Europljana u dobi do 20 godina u budućnosti razviti neke od simptoma astme. Osnovni uzrok nastanka astme još nije potpuno jasan, ali čimbenici rizika uključuju genetsku predispoziciju uz izlaganje česticama i materijalima koji nadražuju dišne puteve i uzrokuju alergijsku reakciju. Ne postoji lijek za astmu, ali najbolji je način liječenja kontroliranje bolesti uzimanjem lijekova koje je propisao liječnik specijalist te izbjegavanjem okidača bolesti.
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345