Što trebamo znati o novoj podvarijanti virusa Covid-19?

Što trebamo znati o novoj podvarijanti virusa Covid-19?

Što trebamo znati o novoj podvarijanti virusa Covid-19?
  • Objavljeno: Srijeda, 18.09.2024.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Canva

Kategorija: Zanimljivosti

U Njemačkoj je u lipnju otkriven novi soj koronavirusa za koji znanstvenici smatraju da bi mogao prevladati nad ostalima koji su trenutno prisutni u populaciji. Novom je soju dodijeljen naziv XEC, a od lipnja do danas je opažen i u Ujedinjenom Kraljevstvu, Danskoj te Sjedinjenim Američkim Državama gdje se ubrzano širi, prenosi BBC.

  • Trebamo li se bojati koronavirusa ove jeseni? Pitali smo imunologa

Stručnjaci kažu da bi nove mutacije na virusu mogle pomoći brzom širenju soja ove jeseni, no cijepljenje bi trebalo pružiti zaštitu protiv teških oblika bolesti. Hrvatski zavod za javno zdravstvo je 8. kolovoza izdao novu preporuku o cijepljenju za određene društvene skupine.

Što je XEC soj i koji su mu simptomi?

XEC je nova varijanta virusa koja je mutirala iz ranijih Omicron podvarijanti, no simptomi mu se značajno ne razlikuju. Oni uključuju visoku temperaturu, bolove u tijelu, umor i iscrpljenost te kašalj ili grlobolju.

Stručnjaci ističu da se većina pacijenata potpuno oporavi unutar nekoliko tjedana i ne razvije značajne komplikacije. Svejedno, treba naglasiti da je smanjenje u broju rutinskih testiranja razlog zašto se teže procjenjuju razmjeri zaraze novijih varijanti Covida-19.

Kako se zaštititi od Covida-19 ove jeseni?

Cijepljenje je i dalje najučinkovitiji način za sprječavanje rizika od bolesti koronavirusa i razvitka teških simptoma. Hrvatski zavod za javno zdravstvo je izdao novi set preporuka za cijepljenje protiv Covida-19 za ljeto i jesen 2024. Neovisno o preboljenju, preporučuje se da se jednom dozom cijepe ili docijepe:

  • osobe od 65 godina životne dobi i starije
  • korisnici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika (bez obzira na dob, uključujući i djecu), kao i radnici domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika
  • osobe, uključujući i djecu, s kroničnim oboljenjima, posebice oboljenjima srca i pluća, posebno djecu s oštećenom plućnom funkcijom (cistična fibroza, kronična astma, bronhopulmonalna displazija) i s kongenitalnim manama
  • odrasli i djeca s kroničnim bolestima metabolizma (uključujući dijabetes mellitus), kroničnim bolestima jetre, kroničnim bolestima bubrega, hemoglobinopatijama i oštećenjem imunološkog sustava (uključujući HIV infekciju)
  • trudnice
  • zdravstveni djelatnici (posebno zdravstveni djelatnici u jedinicama intenzivne skrbi, odjelima s posebno osjetljivim bolesnicima i hitnim bolničkim prijemima).

Vezani sadržaj:

Vitashop
Najčitanije zanimljivosti