KAKO, ZAŠTO I NA KOJI NAČIN Detoksikacija lanenim sjemenkama
Sjemenke većine biljaka su odličan izvor nutritivnih spojeva i mogu na razne načine poboljšati zdravlje. No, sjemenke lana su uistinu posebne jer je dokazano kako mogu igrati važnu ulogu u prevenciji različitih bolesti, naročito raka, dijabetesa tipa 2 i bolesti kardiovaskularnog sustava.
Lanene sjemenke sadrže jako malo kolesterola i soli. Dobar su izvor magnezija, fosfora i bakra, a odličan izvor dijetalnih vlakana, tiamina i mangana.
Lanene sjemenke su odličan izvor vlakana koji se ne razgrađuju probavljanjem, što ih čini važnima za održavanje zdravlja probavnog sustava.
Vlakna iz lanenih sjemenki će pospješiti funkcioniranje cjelokupnog probavnog sustava, a naročito dobrima su se pokazale u poboljšanju funkcije slijepog crijeva.
Lanene sjemenke sadrže topiva i netopiva vlakna koja utječu na vaše zdravlje i fizičku kondiciju na brojne načine.
Netopiva vlakna će pomoći u uklanjanju otpada i toksina iz probavnog sustava te će pospješiti rad jetre, koja je ključna u eliminaciji toksina iz tijela.
Topiva vlakna apsorbiraju vodu iz želuca i crijeva. Tada formiraju gel koji usporava rad probavnog sustava kako bi on mogao apsorbirati više nutritivnih spojeva iz hrane. Sjemenke lana će vam pomoći u povećanju osjećaja sitosti, što je idealno za mršavljenje.
Sjemenke lana sadrže omega 3 masne kiseline, antioksidante, minerale i vitamine. One će pomoći u prevenciji kronične upale i zatvora.
Dokazano je kako sjemenke lana mogu pomoći u prevenciji različitih vrsta raka, naročito raka debelog crijeva.
Sjemenke lana će pomoći u smanjenju ukupnog kolesterola i lošeg (LDL) kolesterola, što može pomoći u smanjenju rizika od nastanka srčanih bolesti.
Kako koristiti lanene sjemenke za detoksikaciju?
Važno je da lanene sjemenke koje uzimate budu organske kako ne bi imale pesticide i herbicide.
Postoje različiti načini korištenja lanenih sjemenki za čišćenje probavnog sustava.
Cjelovite lanene sjemenke
Operite 1 do 2 žlice lanenih sjemenki i stavite ih u šalicu. Prelijte ih filtriranom vodom i pustite da stoje preko noći.
Ujutro ćete primijetiti da su lanene sjemenke formirale gel. U razdoblju od najmanje 2 tjedna jedite namočene lanene sjemenke.
Mljevene lanene sjemenke
Mljevene lanene sjemenke su nešto jednostavnije za upotrebu jer ih možete dodavati u jogurt, salate, pahuljice ili smoothie.
Idealno bi bilo kada biste svaki put dozu koju sameljete odmah i iskoristili jer mogu brzo izgubiti nutritivna svojstva.
Ako ćete lanene sjemenke nakon što ih sameljete odmah koristiti, onda ćete uistinu iskoristiti sve omega 3 masne kiseline koje one sadrže.
Vezani sadržaj
- Lanene sjemenke: zdravstvene prednosti i nuspojave
- Hrana koja smanjuje apetit: 10 namirnica koje će vas zasititi u trenu
- Što je čir na želucu i kako ga izliječiti na prirodan način?
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345